Nagrade Evropske unije za istraživačko novinarstvo na Zapadnom Balkanu i Turskoj. dodeljene su po četvrti put, a na ceremoniji održanoj sinoć u  Beogradu dodeljeno je pet nagrada – dve treće, dve druge i jedna prva nagrada koja je otišla u ruke redakcije Mreže za istraživanje korupcije i kriminala KRIK.

Žiri za dodelu nagrada čine stručnjaci za medije, uključujući stručnjake iz konzorcijuma ili druge koji su izvučeni iz širokih partnera mreže, kao što su urednici, članovi akademske zajednice i novinari sa zaslugama.

„Žiri je imao tešku odluku da od 17 prijava i ukupno 40 tekstova izabere tri, ali su odlučili da dodele dve druge i dve treće nagrade zbog kvaliteta ovogodišnjih prijava“, navela je predsednica žirija, profesorka Fakulteta političkih nauka u Beogradu, Snježana Milivojević.

Narativni elementi, data novinarstvo i korišćenje novih alata – neki su od kvaliteta ovogodišnjih nagrađenih tekstova, dodao je žiri.

Godišnje regionalne nagrade EU za istraživačko novinarstvo na Zapadnom Balkanu i Turskoj imaju cilj da proslave i promovišu izuzetna dostignuća istraživačkih novinara, kao i da poboljšaju vidljivost kvalitetnog novinarstva u ovim rejonima.

Dodeli nagrada prisustvovao je šef za informacije, komunikaciju i medije i zamenik šefa političke sekcije Delegacije EU u Srbiji, Manuel Munteanu, koji je istakao da izazovna vremena otvaraju prostor dezinformacijama i lažnim vestima i zato je veoma važna da postoje jaki i sposobni novinari koji ulažu posebne napore u istražvanju tema važnih za društvo.

„Ovo je poziv koji zahteva jak integritet, vrednosti i često hrabrost“, rekao je Munteanu.

Od 2023. Nagradu EU za istraživačko novinarstvo organizuju Thomson Media, Samostalni sindikat novinara i medijskih radnika Severne Makedonije i Udruženje novinara / Gazeteciler Cemiieti iz Turske.

Nagrada se dodeljuje jednom godišnje u šest zemalja Zapadnog Balkana i Turskoj. Prvu nagradu za istraživačko novinarstvo u 2022. godini dobio je KRIK za serijal tekstova o kriminalnoj grupi Darka Šarića.

Drugu nagradu deli CINS za istraživački serijal o finansiranju političkih partija i Jelena Zorić novinarka Balkanske istraživačke mreže (BIRN) za dva teksta o lekarskoj zloupotrebi u psihijatriji.

Treće mesto dele tim Centra za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) za serijal tekstova Putevi srpskog oružja i novinar NIN-a Vuk Cvijić za serijal tekstova o organizovanom kriminalu.