Postizanjem dogovora između Evropskog parlamenta, Saveta i Komisije o regulisanju cena koje operateri naplaćuju jedni drugima kada njihovi korisnici koriste druge mreže prilikom rominga u EU, napravljen je poslednji korak ka ukidanju naknada za roming do 15. juna 2017.
Pregovarači iz institucija EU su postigli dogovor o ograničavanju velikoprodajnih cena na:
- 3,2 evro centa po minutu od 15. juna 2017.
- 1 evro cent po SMS-u od 15. juna 2017.
- Postepeno petogodišnje spuštanje cena mobilnog interneta sa 7,7 evra/GB (od 15. juna 2017) na šest evra/GB (od 1. januara 2018), 4,5 evra/GB (od 1. januara 2019), 3,5 evra/GB (od 1. januara 2020), tri evra/GB (od 1. januara 2021) i konačno 2,5 evra/GB (od 1. januara 2022).
Andrus Ansip, potpredsednik nadležan za digitalno tržište, pozdravio je dogovor: „Ovo je bio poslednji delić slagalice. Evropljani će od 15. juna moći da putuju u EU bez naknada za roming. Postarali smo se i da operaterima bude omogućeno da se nadmeću na domaćim tržištima davanjem najpovoljnijih ponuda. Danas ispunjavamo dato obećanje. Toplo pozdravljam izvestioca Evropskog parlamenta Miapetru Kumpulu-Natri i druge pregovarače iz Evropskog parlamenta i malteškog predsedništva Savetom EU i sve ostale koji su bili uključeni u postizanje ovog cilja. Uspeli smo zahvaljujući njihovim naporima.“
Sinoćnji politički dogovor je poslednji korak ka ukidanju naknada za roming od 15. juna 2017, kako je i predviđeno Uredbom o jedinstvenom tržištu telekomunikacija. To znači da će potrošači prilikom putovanja u druge države EU moći da obavljaju pozive, šalju poruke ili surfuju internetom preko mobilnog telefona po istim cenama kao i kod kuće. Dogovorom se osigurava da napori za ukidanje roming tarifa budu održivi za stanovništvo i preduzeća dok se operaterima istovremeno omogućuje da povrate troškove i čuva konkuretnost nacionalnih tržišta.
Zahvaljujući jučerašnjem političkom dogovoru o pravilima velikoprodaje i pravilima o politici pravedne upotrebe i održivosti koje je Komisija usvojila u decembru 2016, potrošači će moći da prilikom povremenih putovanja u druge države članice koriste tarifne pakete koje koriste kod kuće. Ukoliko potrošač premaši dogovoreni limit u romingu, dodatni troškovi neće biti viši od velikoprodajnih cena koje su dogovorene danas.
Komisija će do kraja 2019. sprovesti reviziju velikoprodajnog tržišta, a ko-zakonodavcima će podneti privremeni izveštaj do 15. decembra 2018.
Naredni koraci
Evropski parlament i Savet sada moraju da formalno odobre postignuti dogovor. Primena novih velikoprodajnih cena rominga će početi 15. juna 2017. a operateri će do tada imati vremena da naprave sve neophodne korake za ukidanje naknada.
Kontekst
Komisija čitavu deceniju radi na smanjenju i ukidanju doplata koje operateri naplaćuju svojim korisnicima svaki put kada zbog odmora ili posla odu u drugu državu. Cene rominga su od 2007. snižene za više od 90 odsto. Cene su poslednji put snižene u aprilu 2016, na pet centi po minutu, dva centa po SMS-u i pet centi po MB podataka povrh cena koju naplaćuju nacionalni operateri. Na osnovu predloga Evropske komisije, Evropski parlament i Savet su 2015. postigli dogovor o ukidanju naknada za roming za ljude koji povremeno putuju u EU. Komisija je usvojila tehničke mere neophodne za postizanje ovog cilja, između ostalog politiku pravedne upotrebe i mehanizam održivosti u decembru 2016. Istovremeno, Uredbom o jedinstvenom tržištu telekomunikacija Komisiji je poveren zadatak da preispita roming tržišta i iznese odgovarajuće predloge do 15. juna 2016, kako bi omogućila ukidanje maloprodajnih roming tarifa od 15. juna 2017.