Prvi automobil, osmišljen oko 1890. godine, bio je na električni pogon. Međutim, pojavom motora sa unutrašnjim sagorevanjem, njihove lakše izrade i dužeg radnog veka, električni automobili su postepeno bili potiskivani. Danas, s obzirom na nestabilno tržište nafte i sve veće zagađenje životne sredine, a uz napredak tehnologije, taj trend kreće u suprotnom smeru.

Da li je strujni pogon naša budućnost? Nastavnik tehnike i tehnologije OŠ Matija Gubec iz Tavankuta, Branko Stanić, spremno dočekuje odgovor na ovo pitanje i kaže da njihovi učenici već uveliko rade na razumevanju projekata koji su budućnost čovečanstva, pa tako i na izradi električnog vozila.

U okviru Erazmus+ KA2 projekata, pod nazivom Go-Car-Go PLUS, učenici će izrađivati električni ekstramobil (karting) na zadatu šasiju zajedno sa svojim vršnjacima iz Slovenije, Hrvatske i Austrije. Reč je o jednogodišnjem projektu, nastavku projekta Go-Car-Go čiji je nosilac Školski centar iz Ptuja, Slovenija.

„Učenici su do sada postavili podnicu, sedište i upravljač, te povezali električni deo kako bi mogli isprobati funkcionalnost vozila. Počeli su da izrađuju i kostur buduće karoserije, čiji konačni izgled planiramo da završimo početkom maja meseca“, kaže nastavnik Branko.

Nove tehnologije mogu i da budu dobra osnova za razvoj kreativnosti. Tako je škola iz Tavankuta početkom decembra objavila interni likovni konkurs, na kom su učenici imali priliku dizajniraju karoseriju budućeg električnog vozila. Po završetku konkursa, radovi su izloženi u lokalnoj galeriji i nagrađena su tri najbolja likovna rada. Upravo na osnovu ideje učenice koja je osvojila prvo mesto, započeta je nabavka neophodnog materijala i izrada vozila.

Škola „Matija Gubec“ jedna je od pionira u primeni savremenih tehnologija, počevši od upotrebe micro:bit računara u nastavi, mBot robota, 3D štampe, a od nedavno i upravljanju bespilotnim letilicama. U svemu tome učenici aktivno učestvuju i osvajaju nagrade i medalje na državnom, regionalnom i međunarodnom nivou.

„Nažalost, uvreženo je mišljenje da deca iz manje sredine nisu predodređena za velike stvari. Škola godinama unazad pokušava to da demantuje, pa je tako i učešće na Erasmus+ KA2 projektu Go-Car-Go PLUS, samo logičan nastavak. Učenici imaju mogućnost da realizuju svoju ideju, iskažu kreativnost, praktično primene teoretska znanja iz različitih nastavnih predmeta i uključe se u savremene tokove razvoja novih tehnologija“, objašnjava nastavnik Branko.

Kada naprave potpuno funkcionalno električno vozilo – ekstramobil, učestvovaće na završnoj smotri u Školskom centru u Ptuju, gde će se učenici svojim vozilima takmičiti se u različitim kategorijama i disciplinama. Završetak Erazmus+ projekta predviđen je za kraj septembra, a u školi u Tavankutu veruju i da će i narednih godina nastaviti saradnju sa kolegama iz Slovenije i aktivno učestvovati na smotrama Go-Car-Go.