Najnoviji statistički podaci o Erazmusu koje je objavila Evropska komisija pokazuju da je u akademskoj godini 2012/2013. skoro 270.000 studenata dobilo stipendije EU za studiranje ili obuku u inostranstvu, što za ovaj program predstavlja novi rekord.

Iako je promena univerziteta tokom studija i dalje najčešći izbor među studentima, jedan od pet studenata, odnosno njih 55.000, odlučio se za posredovano zapošljavanje koje se sprovodi u okviru programa Erazmus.

Tri najpopularnija odredišta među učesnicima Erazmus programa u akademskoj godini 2012/2013. bile su Španija, Nemačka i Francuska.

Države koje upućuju najviše studenata u odnosu na broj stanovnika sa završenim osnovnim studijama bile su Luksemburg, Lihtenštajn, Finska, Letonija i Španija.

„Erazmus već 27 godina pruža studentima priliku da provedu vreme u inostranstvu, da prošire vidike i usavrše veštine. Najnoviji podaci pokazuju da je Erazmus popularniji nego ikad, a osim što doprinosi osećaju pripadnosti evropskoj porodici, veštine koje Erazmus promoviše pomažu studentima da povećaju izglede za zaposlenje i napredovanje u karijeri. Novi Erazmus+ program će u narednih sedam godina omogućiti još većem broju mladih ljudi da uče, obučavaju se, rade ili volontiraju u inostranstvu”, izjavila je Andrula Vasiliju, evropska komesarka za obrazovanje, kulturu, višejezičnost i omladinu.

Statistički podaci pokazuju da je prosečna Erazmusova stipendija namenjena pokrivanju dela troškova putovanja i života u inostranstvu iznosila 272 evra mesečno, a ova cifra predstavlja uvećanje od devet procenata u odnosu na prethodnu akademsku godinu kada je iznosila 250 evra. U nekim državama, stipendije se dopunjuju nacionalnim, regionalnim ili institucionalnim sredstvima.

Erazmus nije samo program razmene studenata: u akademskoj godini 2012/2013 više od 52.600 članova nastavnog i administrativnog osoblja je dobilo sredstva za podučavanje ili usavršavanje u inostranstvu. Iskustvo koje steknu stipendisti programa ne doprinosi samo njima, već i kvalitetu nastave i učenja u njihovoj matičnoj instituciji. U odnosu na prethodnu godinu, za 20 procenata je povećan i broj zaposlenih u preduzećima koja su imala podršku Erazmusa, te je njih oko 500 imalo priliku da predaje u ustanovama visokog obrazovanja, čime je istaknut rast interesovanja za usklađivanjem obrazovanja i obuke sa potrebama tržišta rada.

image(1)

Novi program Erazmus+ će u narednih sedam godina (2014-2020) obezbediti stipendije za četiri miliona ljudi, uključujući dva miliona studenata na visokoškolskim ustanovama i 300.000 članova osoblja. Programom su predviđena i sredstva za razmenu 135.000 studenata i članova osoblja između Evrope i partnerskih zemalja širom sveta. Ovim proširenim programom, koji će obuhvatiti Erazmus i slične programe mobilnosti za druge grupe uključujući pripravnike i volontere, biće stavljen veći naglasak na jezičku podršku, fleksibilnija pravila za dobijanje stipendija, kao i naročitu dodatnu podršku za osobe sa posebnim potrebama, one u nepovoljnom položaju i udaljenim područjima.

Strategija Komisije za osavremenjivanje visokog obrazovanja (IP/11/1043) naglašava potrebu za pružanjem većih mogućnosti studentima za usavršavanje veština studiranjem ili obukom u inostranstvu. Cilj EU je da postigne stopu pokretljivosti studenata od najmanje 20 procenata do kraja decenije. U ovom trenutku oko 10 odsto studenata EU studira ili pohađa obuku u inostranstvu uz podršku Erazmusa i drugih javnih i privatnih sredstava. Oko pet odsto prima stipendije programa Erazmus.

Erazmus je ranije bio deo Programa za celoživotno učenje (2007-2013). U tom programu su učestvovale 33 države: članice EU, Island, Lihtenštajn, Norveška, Švajcarska i Turska.

Erasmus+, novi program za obrazovanje, obuku, omladinu i sport je pokrenut januara 2014. Budžet programa je skoro 15 milijardi evra za period od 2014. do 2020. godine, što je 40 procenata više u odnosu na prethodni period.

Za dodatne informacije

MEMO/14/476 Erazmus u 2012/2013: objašnjenje statističkih podataka

Statističi podaci o Erazmusu

Erazmus+ program

Video prezentacija Erazmus+ programa

Veb-stranica Andrule Vasiliju

Pratite Andrulu Vasiliju na Tviteru @VassiliouEU

Press Release

SPEECH