Obraćanje visoke predstavnice EU, Ketrin Ešton, nakon vanrednog zasedanja Saveta spoljnih poslova o Ukrajini.
„Kao što znate danas sam sazvala vanrednu sednicu ministara spoljnih poslova EU zbog zabrinjavajućeg razvoja događaja, drugu ovakvu sednicu za manje od dve nedelje. Rapravljali smo nekoliko sati. Kao što ćete primetiti u zaključcima koje smo usvojili, osudili smo ugrožavanje suvereniteta Ukrajine i teritorijalnog integriteta delom agresije ruskih oružanih snaga na teritoriji Ukrajine.
Bez daljeg, ovo je kršenje međunarodnih obaveza Rusije. Mi smo duboko uvereni da mora postojati mirno rešenje za trenutnu krizu, sa punim poštovanjem međunarodnih zakona.
Apelujemo na Rusiju da smesta povuče svoje trupe nazad u područja koja su sporazumom predviđena za stacioniranje Crnomorske flote u Ukrajini.
Takođe apelujemo na Rusiju da pristane na zahtev Ukrajine da održi konsultacije i da uzme učešće u hitnim konsultacijama sa svim potpisnicima Memoranduma iz Budimpešte iz 1994.
Nastavićemo da podržavamo svaki konstruktivni dijalog u cilju postizanja mirnog rešenja i nastavićemo trenutni angažman u međunarodnim naporima olakšanju dijaloga, u saradnji sa UNom, OEBSom i drugim međunarodnim organizacijama.
Takođe podržavamo moguću OEBSovu misiju nalaženja dokaza.
U nedostatku koraka koji vode ka deeskaliranju situacije koje Rusija preduzima, EU će odlučivati o posledicama bilatertalnih odnosa između EU i Rusije. Razgovarali smo o mogućem ukidanju bilateralnih pregovora o vizama i o Novom sporazumu i još ćemo razmatrati mere koje ćemo preduzeti.
Danas smo takođe pohvalili odgovor koji je pružila Ukrajina do sada. Podržavamo napore nove Vlade da pokuša i stabilizuje situaciju.
Prepoznali smo važnost inkluzivnosti na svim nivoima vlasti, uključujući tu i regione i adekvatnu zaštitu nacionalnih manjina.
Takođe podržavamo napore Vlade ka sprovođenju reformi.
Kao što znate mi zajedno međunarodnom zajednicom i međunarodnim finansijskim institucijama, a naročito sa MMFom, radimo na uspostavljanju paketa pomoći koji bi rešio hitne ekonomske potrebe Ukrajine, bazirane na obavezama u reforme ustava.
U tom cilju, danas smo u Kijev poslali misiju nalaženja dokaza a ovaj posao će obaviti Evropska komisija.
I konačno, još jednom smo potvrdili postojanje ponude za Sporazumom o pridruživanju kao i poboljšanju odnosa među ljudima.”