Procene pokazuju da su gubici zbog utaje i izbegavanja poreza na godišnjem nivou više stotina milijardi evra samo u EU, zbog čega je poboljšanje naplate poreza ogroman izazov kako za članice EU tako i za sve ostale države, rekao je evropski komesar za poreze, carine, borbu protiv prevara, reviziju i statistiku Algidras Šemeta.
Udeo sive ekonomije u bruto društvenom proizvodu EU iznosi približno 15 procenata, a razlika između planiranog i naplaćenog PDV-a je u 2011. godini bila i do 18 procenata, rekao je komesar Šemeta obraćajući se generalnoj skupštini Intraevropske organizacije poreskih administracija (IOTA), neprofitne međuvladine organizacije koja pomaže evropskim zemljama da unaprede svoje poreske uprave.
„Razvoj događaja u ovom pogledu na nacionalnom, međunarodnom i nivou EU bi u narednom godinama trebalo da značajno unapredi sisteme za naplatu poreza”, rekao je komesar.
“Ipak, mnoge države se još uvek suočavaju sa teškoćama kada treba da prihodom od poreza finansiraju svoje javne politike, a naplata poreza, odnosno nemogućnost naplate, je poreskim upravama i dalje glavni izazov”, dodao je.
Rešavanje ovih problema zahteva dvojak pristup: s jedne strane podsticanje dobrovoljnog poštovanja obaveza sa ciljem očuvanja prihoda od poreza mora biti okosnica rada svake poreske uprave, a sa druge strane je potrebno pooštravanje kaznene politike prema utajivačima poreza.
„Onima koji ispunjavanju svoje poreske obaveze moramo pomoći, ali isto tako moramo kazniti one koji nastoje da izbegnu plaćanje poreza ili one koji se bave agresivnim poreskim planiranjem kako bi plaćanje poreza sveli na najmanju moguću meru”, rekao je Šemeta.
„Ovo je važno ne samo sa aspekta prikupljanja prihoda, već i zbog pravičnosti u oporezivanju”, dodao je.
Evropski ministri finansija trenutno razmatraju standardizaciju povraćaja PDV-a kojim bi bili usklađeni neophodni podaci i vremenski okvir za prijavu ovog poreza, a Italija je kao predsedavajuća EU obećala da će do kraja godine obezbediti dogovor o ovom pitanju, poručio je komesar.
Evropska komisija takođe intenzivno radi i na Kodeksu evropskih poreskih obveznika, koji bi predstavljao osnovu odnosa između poreskih obveznika i poreskih uprava.
„Sveevropski Kodeks bi bio od pomoći preduzećima koja rade na jedinstvenom tržištu, dok bi državama članicama služio kao sredstvo za unapređenje naplate poreza”, rekao je komesar.
Takođe se radi i na kreiranju identifikacionog broja evropskog poreskog obveznika (TIN) koji bi vlastima olakšao evidenciju poreskih obveznika uprkos povećanoj pokretljivosti ljudi i ekonomskih aktivnosti, dodao je Šemeta.
Borba protiv utaje i izbegavanja poreza
Komesar je o drugom aspektu problema naplate poreza rekao da je “borba protiv utaje poreza poslednjih godina glavni prioritet u političkim programima u Evropi i svetu”.
„Ambiciozni akcioni plan protiv utaje poreza na nivou EU, kao i mere za ukidanje mogućnosti izbegavanja poreza, uvođenje automatske razmene podataka najšireg obima, te efikasnija borba protiv izbegavanja plaćanja PDV-a, pokazali su da i dalje možemo biti globalni lideri dobre poreske uprave”, rekao je Šemeta.
Prema njegovim rečima, na planu borbe protiv utaje i izbegavanja poreza je postignut veliki uspeh.
„Ono što sada predstavlja izazov jeste održati početni zamah, te u potpunosti primeniti odluke lidera”, poručio je komesar EU.