Za države u procesu pristupanja Evropskoj uniji, državna pomoć, kao deo Poglavlja 8 o politici konkurencije, pokazala se kao jedna od najzahtevnijih reformskih oblasti u procesu pristupanja. Detaljnije se o ovoj temi govorilo na današnjoj konferenciji o državnoj pomoći, a u kontekstu približavanja Srbije EU.

Konferenciju su otvorili ministarka za evropske integracije – Tanja Miščević, Emanuele Žiofre, ambasador Evropske unije u Srbiji, ambasador Španije – Huan Hose Sans Aparisio, kao i predsednik Komisije za kontrolu državne pomoći (KKDP) – Vladimir Antonijević.

Događaj su organizovali KKDP i projekat “Podrška EU razvoju unutrašnjeg tržišta Srbije”, sastavljen od tima stručnjaka iz tri zemlje članice – Španije, Italije i Slovačke.

Tom prilikom, ambasador Žiofre je istakao napredak Srbije u ovom domenu, i to novi Zakon o kontroli državne pomoći, usvajanje brojnih podzakonskih akata, kao i ojačanje kapaciteta Komisije za kontrolu državne pomoći. Ipak, predstoji još dosta posla.

„Zakonodavni okvir još uvek treba da bude kompletiran kako bi se osigurao dovoljan nivo usklađenosti sa pravnim tekovinama. Znamo da Komisija za kontrolu državne pomoći vredno radi na izradi preostalih delova sekundarne zakonodavne regulative i želeli bismo da ohrabrimo Komisiju da nastavi sa dobrim radom u tom pogledu. S obzirom na to da se pravni okvir neprekidno razvija, to je još jedan razlog da se rad unapredi koliko god je moguće”, naveo je ambasador Žiofre.

„Srbija treba da usvoji popis šema državne pomoći i uz njega i akcioni plan za usaglašavanje svih šema državne pomoći koje nisu usaglašene sa obavezama Srbije iz govora o stabilizaciji i pridruživanju.“ Ambasador je takođe naveo da „Komisija za kontrolu držane pomoći treba da dokaže opreativnu nezavisnost kroz niz nezavisnih i hrabrih odluka.“

Ministarka za evropske integracije, Tanja Miščević, izjavila je sledeće:

„Jedna od suštinskih tema u procesu integracija je za mene Poglavlje 8, odnosno državna pomoć i konkurencije“, te dodala:

„Državna pomoć je jedan od najtežih elemenata koje država kandidat treba da ispuni i ostavlja ga za sam kraj procesa. Po novoj metodologiji, Poglavlje osam je sastavni deo drugog klastera. U ovom poglavlju Srbija je u potpunosti svesna koje su joj obaveze. Jedno od velikih pitanja na početku bila je Železara Smederevo i davanje državne pomoći, koje smo uspešno rešili“, rekla je ministarka.

Ambasador Španije u Srbiji, Huan Hose Sans Aparisio, rekao je nešto više o samom projektu, „EU podrška razvoju unutrašnjeg tržišta Srbije”. Prema njegovim rečima, cilj projekta jeste integracija tržišta Srbije sa tržištem Evropske unije.

Projekat će trajati tri godine, i Evropska unija je opredelila 8 miliona evra za njegovo sprovođenje.

Projekat obuhvata nekoliko oblasti: nadzor tržišta i infrastrukturu kvaliteta, uspostavljanje tačaka jedinstvenog kontakta za usluge, podršku u oblasti državne pomoći i konkurencije, prava intelektualne svojine, zaštitu potrošača, i elektronsku trgovinu.

Vladimir Antonijević, predsednik Komisije za kontrolu državne pomoći, istakao je da tržište počiva na zdravoj konkurenciji, i da je ta tema od velikog značaja u Evropskoj uniji.

„Verujem da će prikaz iskustava naših kolega iz regiona pokazati da se susrećemo sa sličnim problemima, a da će kolege iz EU podeliti svoja pozitivna iskustva”, zaključio je on.