Srbija mora da pronađe svoj način da se izbori sa nezaposlenošću mladih, a Evropska unija i njene članice su spremne da podele svoja iskustva u ovom pogledu, rečeno je na radionici „Inicijativa za zapošljavanje mladih“, posvećenoj razgovoru o načinima borbe protiv nezaposlenosti mladih čija stopa u Srbiji iznosi više od 50 procenata.
S obzirom na to da je nezaposlenost mladih ogroman izazov i za EU, ona je prinuđena da u okviru svojih politika reaguje na ovaj problem novim programima i mehanizmima.
„Nezaposlenost mladih je s razlogom najveći problem u Srbiji”, rekao je Frejk Janmat, šef sektora za evropske integracije u Delegaciji EU u Srbiji.
Pristup mladih zapošljavanju u Srbiji predstavlja naročiti problem jer postoje indicije da je reč o strukturnom problemu, rekao je Janmat.
“Veliki broj mladih, oko 60 procenata, je dugoročno nezaposlen. Značajan broj mladih ljudi, tačnije 25 procenata nisu ni zaposleni, niti se školuju i obučavaju, što otkriva zabrinjavajuću otuđenost od tržišta rada”, rekao je Janmat.
Evropska komisija je u okviru Strategije proširenja za 2013-2014. osmislila Program reformi politike zapošljavanja i socijalne politike (ESRP) za Srbiju, koji je Laslo Andor, komesar za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju objavio tokom prošlogodišnje posete.
Ovaj problem se mora rešiti kako ne bismo imali “izgubljenu generaciju”, odnosno izgubljeni ljudski kapital jer je to jedan od najvažnijih resursa Evrope i Srbije za obezbeđivanje dugoročne konkurentnosti, rekao je Janmat.
„Neuspeh integracije mladih u tržište rada bi predstavljao propuštenu priliku, a Srbija to sebi ne može da priušti”, rekao je.
Tomas Bender, šef odeljenja (za spoljnu politiku, politiku prema susedima, proširenje i IPA) pri Generalnom direktoratu za zapošljavanje, socijalnu politiku i inkluziju, predstavio je mere EU za rešavanje nezaposlenosti mladih, posebno paket mera za zapošljavanje mladih i program Garancija za mlade.
Garancija za mlade je preporuka članicama EU da obezbede “kvalitetnu ponudu za posao, nastavak obrazovanja, stručnu praksu ili usavršavanje za sve mlade do 25 godina u roku od četiri meseca nakon završetka formalnog obrazovanja ili gubitka posla”, rekao je Bender.
On je takođe istakao potrebu za “povećanjem ponude kvalitetnih stručnih praksi i obuka” kao i za “povećanjem pokretljivosti radne snage, jer širom EU postoji dva miliona slobodnih radnih mesta”.
Srbija trenutno priprema nacrt ESRP-a, a cilj radionice koju je organizovala TAIEX Evropske omisije u saradnji sa Timom za socijalnu inkluziju i smanjenje siromaštva Vlade Srbija i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, jeste da ESRP učini konkretnijim.
Stručnjaci iz Hrvatske, Austrije, Češke i Slovenije su tokom radionice podelili iskustva svojih zemalja u borbi protiv protiv nezaposlenosti mladih sa desetinama pripadnika vladinog i nevladinog sektora koji se bave rešavanjem ovog problema.