Kao odgovor na velike poplave koje su pogodile Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, EU nastavlja da pruža pomoć i podršku ovim državama da se izbore sa posledicama elementarne nepogode. Osim neposredne pomoći koja je pružena do sada, Evropska komisija je izdvojila dodatnih 65 miliona evra namenjenih saniranju posledica poplava.
Od ovog iznosa, tri miliona evra humanitarne pomoći je namenjeno najugroženijima u obe zemlje, u cilju rešavanja trenutnih potreba, posebno onih koje se tiču hrane, zdravlja i sprovođenja sanitarnih mera, prve pomoći i smeštaja. Prioritet predstavlja obezbeđivanje vode za piće, osnovna sredstva prve pomoći kao što su ćebad, dušeci, kreveti, posteljina, te pribor i materijal potreban za sanaciju kuća, poput opreme za sušenje. Ova sredstva će biti usmerena posredstvom Crvenog krsta i Crvenog polumeseca, kao i drugih partnerskih organizacija na terenu.
Preostalih 62 miliona evra je odvojeno za kratkoročne i srednjeročne rekonstrukcije i sanacije posledica poplava u pogođenim područjima. Ova sredstva su preusmerena iz prethodnih programa u okviru Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA). Novac će biti dostupan krajem juna. Sredstva su, između ostalog, namenjena obnovi javne infrastrukture, kao što su škole i službe socijalne zaštite, te nabavljanju osnovne opreme za preduzeća i farme u cilju ponovnog pokretanja aktivnosti. Osim toga, program IPA 2013 će obuhvatiti i poziv za podnošenje predloga u iznosu od 2 miliona, koji će biti objavljen u junu, sa ciljem pružanja podrške uvođenju sistema reagovanja na poplave koji će biti u skladu sa Mehanizmom za civilnu zaštitu EU.
EU je zainteresovana za nastavak pružanja srednje i dugoročne podrške kroz nove IPA programe, za koje će novac biti izdvojen u periodu od 2014-2020. Tačan obim i iznos pomoći će biti određen na osnovu sveobuhvatne procene potreba, koja bi trebalo da bude završena u narednim nedeljama, tako da će sredstva biti dostupna obema državama tokom leta.
Evropska komisija sarađuje sa pogođenim zemljama i održava blisku koordinaciju sa međunarodnim finansijskim institucijama, da bi precizno utvrdila potrebe i identifikovala najbolje instrumente finansijske podrške. Na osnovu ovoga, EU će rasporediti dalja IPA sredstva kako bi podržala rekonstrukciju infrastrukture i unapredila upravljanje rizicima od poplava, još jednom iz regionalne perspektive. Ovo će pomoći u boljem predviđanju i smanjenu rizika, ali i u unapređenju mehanizama civilne zaštite u slučaju elementarnih nepogoda.
Instrument EU koji doprinosi miru i stabilnosti (bivši Instrument za stabilnost) stručnom pomoći već pruža ciljanu podršku za procenu potreba. Ovaj Instrument će takođe obezbediti dalje finansije za rešavanje kritičnog problema mina sa kojim se suočava Bosna i Hercegovina.
Osim humanitarnih sredstava u iznosu od tri miliona evra, tu je i nematerijalna pomoć koju pružaju 22 države članice EU kroz Mehanizam civilne zaštite. U ovim državama je rapoređeno više od 660 ljudi, koji su doneli i opremu poput motorizovanih čamaca, helikoptera, opreme za ispumpavaanje vode i komplete humanitrane pomoći.
Koordinacioni centar Evropske komisije za reagovanje u kriznim situacijama je u stalnom kontaktu sa vlastima pogođenih zemalja, kako bi se osiguralo da pomoć koja pristiže zadovolji potrebe na terenu. Dva tima EU za civilnu zaštitu pomažu koordinaciju pomoći u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Evropska komisija delimično snosi troškove transporta pomoći, a vlastima obezbeđuje satelitske snimke poplavljenih područja.
Za dodatne informacije pogledajte
Podrška Evropske unije Srbiji i Bosni i Hercegovini nakon poplava MEMO/14/378