Ambasadori zemalja članica Evropske unije i šef Delegacije EU u Srbiji, ambasador Sem Fabrici, objavili su kolumnu u dnevnom listu Politika.
„Korona virus predstavlja dosad neviđen izazov. To je neprijatelj koji ne zna za granice, koji ugrožava zdravlje svih nas i naših porodica. Ugrožava prosperitet i bezbednost naših zajednica.
Psihologija nas uči da pred neprijateljem ljudska reakcija je bori se ili beži. U ovom teškom trenutku treba da se borimo i to treba da učinimo zajedno. Pošto niko od nas nije u stanju sam da pobedi u ovoj bici, sada više no ikada nam je potrebno da delamo u duhu jedinstva i solidarnosti, među sobom i sa našim najbližim prijateljima u Srbiji i na Zapadnom Balkanu.
Dok tugujemo za hiljadama mrtvih u našim zemljama i žestoko se borimo protiv strašnih sanitarnih i logističkih izazova kako bismo stavili pod kontrolu ovog neprijatelja koji brzo napreduje, takođe ponovo potvrđujemo rešenost da budemo uz Srbiju i njene građane.
Za samo nedelju dana od kada je Srbija uvela vanredno stanje i zatražila pomoć, EU je osmislila i ponudila prvi, sveobuhvatan paket pomoći, vredan 93,4 miliona evra u donacijama, zajedno sa nizom ključnih, nefinansijskih mera pomoći.
Taj paket obuhvata:
15 miliona evra za hitne potrebe:
– nabavka i transport do Srbije hitne medicinske opreme i materijala (respiratori, maske, rukavice) za pacijente i medicinsko osoblje;
– podrška za zajednice koje su u posebnom riziku od kovida 19.
To su konkretne i hitne mere koje će nam pomoći da sačuvamo živote i podržimo najranjivije. Prvi paketi pomoći su već stigli u Srbiju u četvrtak, 26. marta.
– 78 miliona evra za ekonomski oporavak:
– podrška posebno usmerena na MSP, koji čine 90% srpskih preduzeća.
Osim toga, radimo sa međunarodnim finansijskim institucijama na rešavanju likvidnosti i finansijskih problema privatnog sektora, između ostalog i kroz dodatne programe pomoći EU za više zemalja korisnica. Dalji rad je u toku kako bismo obezbedili snabdevanje najbitnijom robom unutar regiona i sa EU.
Ovaj hitan paket je sačinjen na vrlo snažnom, sveobuhvatnom i dugotrajnom zajedničkom radu. Samo u sektoru zdravstva EU je dala bespovratna sredstva i zajmove u vrednosti od 450 miliona evra u proteklim decenijama za osavremenjivanje i veću otpornost sistema Srbije za rešavanje vanrednih zdravstvenih situacija: bolnice, laboratorije – uključujući institut Torlak, transfuziološki centri, ambulantna vozila i medicinska oprema izgrađeni su i isporučeni po čitavoj zemlji uz finansijska sredstva EU.
Gotovo svi drugi sektori srpskog društva i privrede su imali koristi od te iste, pozitivne saradnje.
Dragi srpski prijatelji,
Borba će biti teška, a oporavak težak, ali ako smo strpljivi, ako brinemo jedni o drugima, ako upregnemo sve naše snage i oštroumnost, ako radimo zajedno, nema sumnje da ćemo – kao i u ranijim teškim trenucima poput poplava – prebroditi oluju i prevazići ćemo je. Zajedno, kao Evropljani.
U potpisu:
Ambasadori 27 zemalja članica Evropske unije i šef Delegacije EU“