Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici izjavio je da je EU donirala 80 miliona evra Srbiji za aktivosti vezane za izbegličku krizu.
“Zahvalni smo Srbiji na konstruktivnom i humanom odgovoru na krizu, rekao je ambassador Fabrici prilikom obeležavanja 25 godina rada Međunarodne organizacije za izbeglice (IOM) u Srbiji.
Otvarajući skup “Partnerstvo u oblasti migracija – dostignuća i perspektive“ Fabrici je izjavio da su 2015. i 2016. u Evropu stigla 1,2 miliona migranata i konstatovao da se radi o najvećoj izbegličkoj krizi posle Drugog svetskog rata.
Kao prioritete EU on je naveo sprečavanje trgovine ljudima i jačanje zajedničke politike azila, zasnovane na solidarnosti.
Regionalni direktor IOM Argentina Sabadoš je konstatovala da živimo u doba humanitarne krize zbog kretanja velikog broja ljudi i navela da će broj migranata u svetu uskoro dostići 250 miliona.
Argentina Sabadoš je rekla da su migracije na Zapadnom Balkanu različitog karaktera – od azilanata, preko migracija zbog siromaštva i ekonomskih razloga, do žrtava nasilja i trgovine ljudima.
U IOM radi 11.000 ljudi. Među njima je 60 iz Srbije angažovanih širom sveta i 128 u Srbiji. Partnerstvo sa Vladom Srbije tokom 25 godina pokazuje da se zajedno možemo suočiti sa novim izazovima, izjavila je Argentina Sabadoš.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je rekao da je Srbija više od dve decenije suočena sa svim vrstama migracija – od sela ka gradu, emigracijom, izbeglicama, interno raseljenim licima…
“Međunarodne migracije su važan faktor socijalne transformacije u svim delovima sveta. Zbog velikog iskustva Srbije, možemo dati i globalni doprinos”, ocenio je Dačić.
On je kao jedan od najvećih izazova naveo sprečavanje krijumčarenja i trgovinu ljudima.