Šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici izjavio je da je „prirodno“ da Zapadni Balkan bude u Evropi i da to predstavlja geopolitičko ulaganje, ne samo u smislu bezbednosti, već i prosperiteta i političkih odnosa.
On je na međuparlamentarnoj konferenciji „Idejom EU do mira i razvoja“ u Narodnoj skupštine Srbije rekao da je Strategija za proširenje EU ka Zapadnom Balkanu usmerena na regionalnu saradnju, dobrosusedske odnose i unapređenje tih odnosa.
„To je geopolitičko ulaganje i to ne samo u smislu bezbednosti, već i prosperiteta i političkih odnosa“, rekao je Fabrici.
Govoreći o vojnoj neutralnost Srbije on je rekao da ulazak u EU ne znači pristup NATO, te da postoje članice EU koje nisu deo te alijanse i da mu je drago da NATO priznaje vojnu neutralnost Srbije.
„Pristup EU ne znači pristup NATO. Postoje članice EU koje nisu članice NATO. Drago mi je da čujem da NATO priznaje vojnu neutralnost Srbiji, a važno je da Srbija i NATO imaju snažnu i dobru saradnju“, rekao je Fabrici i istakao da Srbija daje doprinos mirovnim misijama EU.
„Bezbednost je ključni element naše politike i napretka a uloga Srbije je u tome važna“, poručio je Fabrici.
Predsednik Parlamentarne skupštine NATO Paolo Ali rekao je da alijansa i EU imaju važnu ulogu na Zapadnom Balkanu i da mu je jasno da Evropa ne može da bude potpuna bez potpune integracije Balkana.
On je kazao da veliki doprinos stabilnosti na Balkanu daje Srbija.
„Stabilost na Balkanu je ključ za stabilnost u Evropi i vidimo da tu veliku ulogu i doprinos daje Srbija“, rekao je Paolo.
Zamenik predsednika Komiteta za međunarodne poslove Saveta Federacije Federalne skupštine Rusije Sergej Kisljak govoreći o odnosima EU, NATO i Rusije rekao je da su u veoma „razočaravajućem stanju“ i „zabrinjavajući“.
On je kazao da se ne poštuju principi koji su dogovoreni sa zapadnim zemljama kada je završen Hladni rat, o tome da se neće širiti na Istok i dalje od granica zapadne Nemačke.