Pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije sada učestvuju u 10 mirovnih misija, pod komandom Ujedinjenih nacija i Evropske unije, ali je vreme da Srbija iskorači i od sledeće godine počne da razmatra učešće u civilnim misijama, rečeno je na konferenciji o uspostavljanju sistema za učešće civilnih eksperata u multinacionalnim operacijama OEBS, EU i UN.

Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da su u ovom trenutku pripadnici Ministarstva i pripadnici Vosjke u 10 mirovnih misija, šest pod komandom UN i četiri pod komandom EU, Ministar Vulin je precizira da je 341 pripadnik vojske i ministarstva su ovog časa na prostoru od Kipra do Centralnoafričke Republike, naglasio je Vulin.

Sledeće godine Ministarstvo je predvidelo da kroz mirovne misije prođe 700 pripadnika ministarstva i Vojske Srbije, naglasio je Vulin.

“Vreme je da Srbija iskorači i učestvuje u civilnim misijama, ne zato što je deo ovog ili onog poglavlja, već jer je dobro i korisno da širi uticaj zemlje i da pomogne onima kojima je potrebno posle nevolja”, smatra ministar Vulin.

Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici rekao je da je Srbija postala značajan partner EU u bezbednosnom i odbrambenom sektoru i značajno doprinosi zajedničkoj bezbednosnoj politici.

FoNet

Fabrici je ocenio da pripadnike Vojske i Ministarstva Srbije odlikuje veliki profesionalizam, posvećenost, znanje, napominjući da je između 20 i 30 vojnih službenika raspoređeno u četiri od šest misija Unije.

Srbija je važan faktor koji doprinosi operacijama u okviru zajedničke bezbednosne i odbrambene politike, rekao je ambassador EU Fabrici i dodao da se sa Srbijom razmatra učešće i u civlnim misijama.

On je ukazao da EU ima 10 civilnih misija i naglasio da prilikom slanja civilnih misija postoje ozbiljni izazovi jer se žele poslati najbolji ljudi, a treba i više osoba ženskog pola.

“Postoje potreba, procedura i izazovi, ali spremni smo da pomognemo Srbiji da uspostavi sistem za upućivanje civila u međunarodne misije”, rekao je Fabrici.

Šef Misije Orgnizacije za evropsku bezbednost i saradnju Andrea Oricio istakao je da je krajnji cilj u ovom zajedničkom naporu da se Srbija oseća kao „vlasnik“ potpuno funkcionalnog sistema upućivanja civila u misije koji je regulisan setom pravila i sprovode ga profesionalci.

FoNet

“Srbija može da ima koristi od pomoći misije OEBS da se vidi šta je najbolja praksa. Nadgradnjom te podrške i postojećim radom organizacija civilnog društva, Srbija moze da pruži model izuzetnosti za ceo region”, rekao je Oricio i poručio da je misija OEBS-a spremna da podrži vlasti u Srbiji u razvoju ovog sistema.

Vršilac dužnosti pomoćnika ministra za evropske integracije Ksenija Milenković rekla je da to Ministarstvo učestvuje u svim aktivnostima koji se tiču usklađivanja politike i zakonodavnog okvira u okviru poglavlja 31 – Zajednička spoljna i bezbednosna politika.

“U javnosti se to poglavlje vezuje za usklađivanje sa politikama EU, ali jednako važan deo, možda čak i značajniji, je učesće u vojnim i cvilnim misijama EU ili UN, odnosno OEBS”, rekla je Milenković.

“Srbija, kada je o tom pitanju reč, beleži izuzetne rezultate i to je prepoznato u EU, a mi insistiramo da to bude prisutno i u proceni naše spremnosti za poglavlje 31”, rekla je Milenković koja je naglasila da postoji politički interes Srbije za učesće u civilnim misija, odnosno da se pripremi zakonodavni okvir.

Važno je da Srbija ima dobar zakonodavni okvir, kao i rezultat primene u oblastima i standardima na koje se odnosi poglavlje 31. Ovakav vid učešća Srbije u mirovnim i civilnim misijama interes države i da naši stručnjaci budu zastupljeni u oblastima u kojima je njihovo iskustvo potrebno, zaključila je Milenković.