Korisne informacije o volontiranju, negovanje empatije prema svim živim bićima, pokretanje dijaloga o mentalnom zdravlju i na jezicima nacionalnih manjina, kao i načini da se snage roditelja i deteta usmere ka pozitivnom okruženju u porodici. Sve ovo su samo neki od rezultata događaja koje je EU info Point organizovao u okviru devetog Festivala mentalnog zdravlja.
Festival mentalnog zdravlja održan je od 10. do 20. oktobra u Novom Sadu i pojedinim mestima u Vojvodini. Ovogodišnji Festival objedinio je institucije, organizacije i udruženja u realizaciji više od 40 događaja sa jednim glavnim motivom „Empatija“.
EU info point organizovao je četiri događaja za sve generacije u Novom Sadu i Pančevu koje su objedinile ne samo glavni slogan i moto festivala „Empatija“, već je i započeo komunikaciju o ovim važnim temama i za naše društvo u celini i za svakog pojedinca.
Na otvaranju Festivala mentalnog zdravlja 10. oktobra u Sokolskom domu oko 30 organizacija je prezentovalo svoj rad. EU info point Novi Sad predstavio je svoj rad i korisne publikacije o aktivnostima Delegacije Evropske unije u Srbiji uz interaktivni kviz na temu mentalnog zdravlja.
Na otvaranju Festivala nastupili su glumci iz „Državnog posla“ koji su odigrali kratak skeč, ali i bend KC „Sklonište“ i orkestar „Dobri ljudi“ koji čine učenici OŠ „Dr. Milan Petrović“.
Već sutradan je radionica za decu „Živi strip – biljke kao strip junaci“ održana u Eko paviljonu Narodne bašte u Pančevu. Radionica koju je osmislila psihološkinja Katarina Stojanović Kostić ima za cilj da edukuje decu o reciklaži i sadnji biljaka na interaktivan način. Tokom ove radionice, učenici OŠ „Branko Radičević“ učili su i o podsticanju odgovornog odnosa prema životnoj sredini i drugim živim bićima.
Radionica za roditelje „Dete u kome cvetaju snage“ održana 14. oktobra u OPENSu, a realizovana je u saradnji sa Institutom za pozitivnu psihologiju i upoznala je roditelje sa principima pozitivne psihologije i pozitivnog obrazovanja, s fokusom na poboljšanje dobrobiti dece. Roditelji su se upoznali sa faktorima koji utiču na sreću, ali i saradnju i dobru komunikaciju u porodici, te o tome kako korišćenjem snaga koje svaka osoba ima mogu doprineti razvoju i boljitku i deteta i cele porodice. Ova radionica deo je ERASMUS+ programa: „Škola u kojoj cvetaju snage“, koji se bavi unapređenjem kvaliteta obrazovanja i emocionalnog blagostanja učenika i nastavnika.
Info sesija u vezi sa mogućnostima volontiranja u Novom Sadu održana je 16. oktobra u prostorijama OPENSa. Na ovoj radionici, koja je realizovana u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Vojvodine, prikazane su različite mogućnosti za mlade, sa posebnim fokusom na programima volontiranja za mlade u državama Evropske unije, ali i u drugim organizacijama koje su podržane od strane Evropske unije.
Događaj „Pričaonice o empatiji i mentalnom zdravlju na jezicima nacionalnih manjina“ koji je održan 17. oktobra u Kulturnoj stanici Svilara doprineo je otvaranju prostora za razgovor o empatiji i mentalnom zdravlju i na mađarskom, rusinskom i slovačkom jeziku kako bi dijalozi o ovim temama bili dostupnijim većem broju građana.
Podsetimo, Evropska unija, kao i njena Ambasada u Srbiji, podržava pozitivne inicijative i projekte koje dele neke od glavnih vrednosti ove zajednice kao što su tolerancija, podrška i briga o zdravlju – fizičkom i mentalnom.
Tako je orkestar „Dobri ljudi“ potekao iz jednog projekta EU, prekogranične saradnje Srbije i Mađarske. Članovi orkestra koriste instrumente sa specijalnim senzorima, među kojima je i Sound beam, uz pomoć kojih je čak i slabo pokretnim osobama omogućeno da aktivno učestvuju u izvođenju i kreiranju muzike. Ovu opremu obezbedili su preko projekta prekogranične saradnje Mađarska-Srbija „Prekogranični zvuk, ples i slika za osobe sa invaliditetom“. Na njihovom repertoaru nalaze se poznate evropske i svetske numere među kojima su i arija La Donna è mobile, himna Evropske unije Oda radosti, kao i numere What a Wonderful World, Đelem đelem, Radioactivity i druge.
Još jedan projekat koji je podržala Evropska unija jeste „Unapređenje zdravstvene zaštite u neurologiji i psihijatriji – duži život“. U pitanju je projekat INTEREG IPA Program prekogranične saradnje Rumunija – Srbija, a finansirala ga je Evropska unija, uz sufinansiranja država učesnica programa. Ovim projektom nabavljena je ultrazvučna oprema za odeljenja neurologije i psihijatrije i rekonstruisana zgrada psihijatrije koja je najstariji zidani objekat u krugu smederevske bolnice i datira iz 1921. godine.