Evropska komesаrka zа digitаlnu ekonomiju I društvo Mаrija Gаbrijel izjavila je da Srbija igra važnu ulogu u regionu i da je najrazvijenija na Zapadnom Balkanu po pitanju digitalizacije.

Gabrijel se tokom posete Beogradu sastala sa premijerkom Srbije Anom Brnabić, ministrima Rasimom Ljajićem I Jadrankom Joksimović, posetila Državni data centar, Tehnološki park I RATEL.

„Impresionirani smo vašim napretkom u oblasti digitalizacije“, rekla je komesarka Gabrijel na konferenciji za novinare koju je održala zajedno sa premijerkom Brnabić.

Ona je dodala da je sajber bezbednost veoma važna i za Srbiju i Evropsku komisiju i da će se nastaviti razgovori kako bi se napravila i nacionalna strategije u toj oblasti.

Fonet

Gabrijel je kazala i da je vreme da se „ulaže u ljude“, da su procene da će posle 2020. godine 80 odsto poslova zahtevati digitalnu pismenost, a da se pokazuje da 44 odsto ljudi u Evropi takve sposobnosti nema.

„Digitalna budućnost počinje sada. Hvala Srbiji što je medju pokretačima“, rekla je Gabrijel.

Gabrijel: Roming će biti ukinut kada zemlje regiona postanu članice EU

Gаbrijel je rekla da će roming za region Zapadnog Balkana biti ukinut kada zemlje regiona postanu članice Evropske unije, ali da će se do tada raditi na sniženju cena.

„Srbija i region treba da postanu članice EU i u tom trenutku neće biti posebnih cena rominga. Sada pričamo o sniženju cena rominga“, rekla je Gabrijel i dodala da je plan da do leta 2019. godine cena megabajta u romingu bude 70 centi, a do 2021. godine 20 centi.

Fonet

„Sada često dobijete poruku da je cena 14 evra“, rekla je Gabrijel.

Komesarka je kazala da je sniženje cena rominga prioritet u Digitalnoj agendi za Zapadni Balkan, jer će to koristiti gradjanima regiona, ali i privredi.

„Računamo na spremnost zemalja regiona da se ide napred. Već postoji dogovor sa četiri zemlje“, rekla je Gabrijel i dodala da se nada da će uskoro imati i jasan raspored kada i koliko će biti snižene cene SMS poruka i poziva.

Premijerka Srbije Ana Brnabić kazala je da je digitalizacija najvažniji prioritet Vlade koju vodi, a da je prvi cilj digitalizacija javne uprave, a drugi digitalizacija društva i privrede.

Ona je najavila da će od 1. januara naredne godine gradjani elektronski moći da plaćaju porez na imovinu i da je u planu izgradnja back up centara za podatke u Kragujevcu, kao i da 1. oktobra počinje program poreskih podsticaja za svršene studente i srednjoškolce koji žele da otvore svoje preduzeće, te da oni neće plaćati porez i doprinose prve godine.

Brnabić je najavila i da bi Srbija u prvom kvartalu 2019. godine trebalo da postane 23. članica CERN-a.

EU podrška inovacijama

Komesrka Gabrijel je obišla Državni data centar u kom je smeštena ključna informaciono-komunikaciona infrastruktura Republike Srbije, gde joj je direktor Kancelarije za IT i eUpravu i domaćin posete Mihailo Jovanović predstavio planove za izgradnju sekundarnog Državnog data centra, koji će biti izgrađen u Kragujevcu, a koji je Vlada Srbije proglasila za projekat od strateškog značaja.

Jovanović se zahvalio komesarki Gabrijel i istakao da je njena poseta veoma značajna, jer pokazuje da smo na pravom putu digitalne transformacije.

Tokom obilaska Naučno-tehnološkog parka komesarka Gabrijel je najavila da EU će preuzeti njegovo finansiranje u iznosu od milion i po evra.

Gabrijel je rekla da su na osnovu grantova, koji su ranije dati, inovativna preduzeća postigla konkretne rezultate I dodala da je 17 kompanija uspelo da napravi dobit prodajom svojih proizvoda ili pružanjem usluga.

Fonet

Govoreći o Naučno-tehnološkom parku u Beogradu, istakla da je on sjajan pokazatelj uspeha Srbije u domenu inovacija, nauke i tehnologije.

„Drago mi je što sam ovde videla neke sjajne primere. Vi radite ne samo na idejama, već te ideje realizujete u stvarnosti. Videli smo kako sve te usluge mogu da pomognu građanima, poljoprivrednicima, da digitalizacija u stvarnosti pokaže da ima potencijal da pomogne kako tradicionalnim sektorima, tako i nekim novim, da se razvijaju i da to bude nešto što će nas dalje voditi u budućnost“, istakla je ona.

Više informacija o budućoj podršci EU Naučno – tehnološkom parku Beograd možete pročitati ovde

Premijerka Srbije Ana Brnabić zahvalila je EU na podršci i finansijskoj pomoći. Više informacija o projektima koje EU finansira u oblasti konkurentnosti, inovacija I podrške malim i srednjim preduzećima možete pročitati ovde

Brnabić je rekla da Vlada Srbije, u partnerstvu sa Evropskom investicionom bankom, i pomoću povoljnog kredita te banke, planira investiciju od 60 miliona evra u narednih nekoliko godina.

Ona je rekla da je planirano da se u Beogradu proširi Naučno-tehnološki park, izgradi nova zgrada Fakulteta organizacionih nauka i zgrada u okviru Instituta za fiziku, laboratorija za Elektrotehnički fakultet. Prema njenim rečima, u Novom Sadu je u toku izgradnja Naučno-tehnološkog parka, a u narednih nekoliko nedelja bi trebalo da se postavi kamen temeljac za Naučno-tehnološki park u Nišu.

Takođe, kako je rekla, više budžetskih sredstava će biti ulagano u Inovacioni fond i izrazila nadu da će do kraja ove godine biti usvojen zakon koji previđa osnivanje Fonda za nauku.

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović je istakla da Srbija godišnje iz IPA fondova dobija oko 200 miliona evra za različite projekte iz različitih oblasti, a „jedan važan deo je za start-ap preduzetništvo, sa fokusom na inovacione delatnosti“.

„Od 2013. godine do danas oko 24 miliona evra smo bespovratno iz evopskih fondova namenili za razvoj inovativnog preduzetništva, a 2016. godine smo uspeli da ispregovaramo 20 miliona evra bespovratno za start-ap mala I srednja preduzeća kroz grant šemu za povoljnije komercijalne kredite komercijalnih banaka“, rekla je Joksimović.

Joksimović je rekla da sada pregovaraju IPA paket 2018. i da za inovacionu delatnost očekuje značajniji paket sredstava iz EU od oko 7,5 miliona evra, dok će iz budžeta biti izdvojeno 2,5 miliona za ovu delatnost.

Direktor Fonda za inovacionu delatnost Ivan Rakonjac rekao je da je ovaj Fond od početka svog operativnog poslovanja 2011. godine korisnik IPA sredstava i da su zahvaljujući tim sredstvima razvili prve programe.

„Do sada smo od EU dobili 14,5 miliona evra“, rekao je Rakonjac.

Više informacija o podršci EU Fondu za inovacionu delatnost Srbije i projektima koje EU finansira u oblasti inovacija, istraživanja i razvoja i transfera tehnologije možete pročitati ovde