U sedmodnevnoj međunarodnoj operaciji zaplenjeno je 2,38 tona kokaina, oslobođeno 529 žrtava trgovine ljudima i uhapšeno 314 osoba.
Pedeset dve zemlje i četiri međunarodne organizacije su se udružile sa Europolom kako bi međunarodnim kriminalnim grupama širom Evropske unije i izvan nje zadale težak udarac. Veliki značaj za uspeh operacije je imala i saradnja sa privatnim sektorom.
Kako bi razbili najopasnije kriminalne mreže, istražitelji su poseban akcenat stavili na razotkrivanje slučajeva vezanih za olakšavanje nezakonitih migracija, trgovinu ljudima, trgovinu drogom (kokain, heroin i sintetičke droge) i sajber kriminal (prevare sa platnim karticama – globalna akcija za suzbijanje prevara sa avio kompanijama).
Pripadnici policije na terenu su imali dvadesetčetvoročasovnu podršku koordinacionog centra u sedištu Europola u Hagu. Službenici Europola, oficiri za vezu i eksperti iz zemalja učesnica su, u koordinaciji sa stručnjacima iz drugih međunarodnih organizacija, obezbeđivali brzu i nesmetanu razmenu informacija služeći se sigurnim kanalima Europola i neprestano analizirali dobijene obaveštajne podatke.
Istovremeno, 16 stručnjaka Europola je bilo raspoređeno na terenu u nekoliko zemalja širom sveta. Oni su radili rame uz rame sa istraživačima i obezbeđivali forenzičku podršku, analitičke izveštaje i proveru podataka u bazama Europola.
Tokom operacije, pod nadzorom su bile četvrti poznate po prostituciji, javne kuće, saloni za masažu, privatni stanovi, aerodromi i prihvatni centri za migrante. Nacionalna pripadnost identifikovanih žrtava i lica uhapšenih tokom operacija koja se sumnjiče za ova krivična dela, potvrđuju da su u EU najaktivnije mreže koje potiču iz Nigerije, Azije i Istočne Evrope.
Austrijske vlasti su tokom jedne od akcija otkrile plantažu kanabisa dok su proveravale javnu kuću zbog potencijalnih žrtava seksualne eksploatacije. Službenici su naložili zatvaranje tog objekta koji je vodila ilegalna javna kuća i otvorili novu istragu.
U drugoj akciji, Europol je uspeo da pronađe vezu između prevara sa platnim karticama i slučajem krijumčarenja migranata. Ova informacija je prosleđena kolegama iz Agencije za evropsku graničnu i obalsku stražu (Frontex) sa sedištem na atinskom aerodromu. Idući tragom Europola, službenici su uhvatili četiri nezakonita migranta koji su nameravali da otputuju u Italiju. Kod njih su pronađena četiri falsifikovana pasoša i četiri na prevaru kupljene avionske karte nakon čega su uhapšeni.
U Grčkoj je otkrivena lažna turistička agencija koja se bavila trgovinom ljudima i olakšavanjem aktivnosti ilegalnih migracija. Za uspeh ove operacije je zaslužna analiza informacija od strane Europola, obaveštenja avio kompanija i proaktivni pristup grčke policije.
Pored toga, a zahvaljujući prikupljenim obaveštajnim informacijama, pokrenuto je 449 novih istraga.
Operacija u brojkama:
- uhapšeno 314 lica od kojih je 193 osumnjičeno za sajber kriminal, 72 za trgovinu ljudima, 31 za olakšavanje aktivnosti ilegalnih migracija i 18 za trgovinu drogom;
- identifikovano 529 žrtava trgovine ljudima;
- uhvaćeno 745 migranata;
- zaplenjeno 2,38 tone kokaina;
- zaplenjeno 181.550 evra;
- izvršena kontrola 541.423 pojedinaca i vozila;
„Države i organizacije širom sveta zajedno rade na pružanju savremenog odgovora na teški međunarodni i organizovani kriminal. Direktan rezultat ovoga je hapšenje oko 314 osumnjičenih. Efekti ovog projekta će se osetiti i na dugoročnom planu budući da je u okviru njega pokrenuto preko 440 novih istraga. U ime Europola i njegovih službenika, želim da čestitam svim učesnicima operacije Ciconia Alba”, rekao je direktor Europola Rob Vejnrajt.
U operacijama su, osim 28 država članica EU, učestvovale i 24 zemlje izvan EU: Albanija, Australija, Brazil, Kanada, Kolumbija, Ekvador, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, Island, Indonezija, Hong Kong, Malezija, Meksiko, Novi Zeland, Nigerija, Norveška, Panama, Katar, Filipini, Srbija, Singapur, Švajcarska, Tajland, Ujedinjeni Arapski Emirati, Sjedinjene Američke Države. Interpol, Eurojust, Frontex, i Centar za pomorsku analizu i operacije – narkotici (MAOC-N) su takođe učestvovali u akcijama.
Operacija Ciconia Alba je treća u nizu zajedničkih akcija u okviru policijskog ciklusa za period 2013-2017. Zajedničke akcije u okviru operacije Bela roda su već sprovođene tokom ove godine a u njima je uhapšeno 47 lica i oslobođeno 275 žrtava eksploatacije. Pripadnici policije iz čitavog sveta su takođe uhapsili 140 lica osumnjičenih za prevare sa avionskim kartama ili platnim karticama.
Operacija Ciconia Alba je nastavak uspešnih operacija Arhimed i Plavi ćilibar iz 2014. i 2015. godine koje su takođe bile usmerene na borbu protiv teškog međunarodnog i organizovanog kriminala.
Zajedničke akcije u okviru operacije su izvedene u skladu sa prioritetima ‘EMPACT’ za borbu protiv organizovanog kriminala koja je usredsređena na sledeće oblasti:
- Trgovina ljudima;
- Olakšavanje ilegalnih migracija;
- Trgovina sintetičkim drogama;
- Trgovina kokainom i heroinom;
- Trgovina oružjem;
- Krivotvorena roba;
- Kružne prevare sa PDV-om i akcizama;
- Organizovani imovinski kriminal;
- Sajber kriminal.