Evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Johanes Han izjavio je da sporazum Beograda i Prištine mora biti specifičan i prilagodjen, a ne presedan, i da mora biti u skladu sa medjunarodnim pravom.
„Stav visoke predstavnice Federike Mogerini kao posrednika u pregovorima je jasan i bio je jasan od početka njenog mandata zajednička akcija o trajnom miru izmedju Srbije i Kosova* i u regionu u celini je glavni prioritet za EU“, rekao je on u intervjuu za podgoričku Pobjedu a prenosi agencija Beta.
Upitan da li je za EU prihvatljiva promena granica i da li su stavovi Badinterove komisije o nepromenjivosti granica bivših federalnih jedinica Jugoslavije i dalje na snazi, on je rekao da što se tiče dijaloga Beograda i Prištine trajno rešenje znači održivo, realno rešenje prema medjunarodnom pravu.
„Ovo je vodeći princip, nakon što su radovi na završnoj fazi dijaloga započeli u julu prošle godine. Svaki sporazum mora biti specifičan i prilagodjen, a ne presedan, i da doprinese regionalnoj stabilnosti i putu regiona ka EU. Strane zajednički definišu okvir za zajedničku saglasnost i javno su kazali kako vide prioritete za trajno rešenje. Treba im dati prostor za dogovor o sadržaju sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji“, rekao je on.
Kako je dodao, kao posrednik neće komentarisati moguće elemente pravosnažnog obavezujućeg sporazuma.
„Trudimo se i nastavićemo da intenzivno radimo sa obe strane na sveobuhvatnom i održivom sporazumu koji će podržati medjunarodna zajednica i koji će u potpunosti sprovesti sve strane. Dozvolite mi da podsetim da se nijedna nova država ne može pridružiti Evropskoj uniji bez rešavanja bilateralnih pitanja“, dodao je Han.
Govoreći o Crnoj Gori, on je rekao da pet godina nakon početka pregovora o pridruživanju očekuju konkretne rezultate reformi vidljive gradjanima Crne Gore, a posebno u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao i slobodi medija.
„Primećen je neki napredak tokom leta, na primer, oduzimanje droge i hapšenja vezana za krijumčarenje cigareta u Luci Bar. Medjutim, i dalje je potrebno još rezultata u ključnim oblastima, uključujući trgovinu ljudima, pranje novca i oduzimanje i konfiskaciju kriminalnih sredstava“, rekao je Han.
On je ocenio da po pitanju slobode medija u Crnoj Gori stanje nije ništa bolje nakon objavljivanja izveštaja EU o napretku.
„Više puta sam naglasio da očekujemo brzu i efikasnu istragu napada na novinare, uključujući i potpuno neprihvatljiv napad na Oliveru Lakić. Štaviše, političko mešanje u nacionalnu javnu televiziju (RTCG) i dalje je predmet ozbiljne zabrinutosti“, rekao je on.
Han je dodao da bi sve političke partije trebalo aktivno da se uključe u rad radne grupe koja će se baviti izmenama izbornog zakonodavstva i naglasio da EU „veoma pažljivo“ prati dogadjaje vezane za skupštinsku radnu grupu i raduje se njenom formiranju.
*Ova oznaka je bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu je sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova