Sa ciljem skretanja pažnje na trenutni položaj omladinskih organizacija civilnog sektora organizovana je Regionalna konferencija u okviru Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske, kojom koordinira pet organizacija iz Srbije, Crne Gore, Albanije, Severne Makedonije i Turske.

Cilj konferencije bio je pokretanje pitanja o pozicioniranju organizacija civilnog društva u pandemijskom i postpandemijskom periodu, i mapiranje ključnih izazova sa kojima se suočava civilni sektor.

Otvarajući konferenciju, Liselotte Isaksson, iz Evropske komisije, Direktorata za dobrosusedske odnose i proširenje koja vodi sektor za civilno društvo i socijalnu inkluziju istakla je: „Prioritet Evropske unije je da podrži organizacije u civilnom sektoru, a to je posebno ilustrovano u novom finansijskom okviru za podršku civilnom društvu, kao i značajno povećanje budžeta za Erasmus plus “.

„Postoji novi program grantova za organizacije – grantovi iznose i do 15.000 evra i na taj način Evropska omladinska fondacija pokušava da podrži omladinske organizacije“, najavila je Sylvia Ivanova, zamenica direktora Evropske omladinske fondacije Saveta Evrope.

U nastavku, Tanja Hafner Ademi, vođa tima projekta finansiranog iz EU fondova- TACSO- Tehnička pomoć organizacijama civilnog društva na zapadnom Balkanu i u Turskoj, navela je: „Moramo da uradimo mnogo toga kako bismo pomogli organizacijama i kako bismo obezbedili bolje okruženje za omladinske organizacije i kvalitetniji zakonodavni okvir za organizacije civilnog društva “.

Pandemija COVID-19 dovela je do finansijske nestabilnosti i odlaganja velikog broja aktivnosti organizacija civilnog sektora, posebno organizacija na lokalnom nivou. S druge strane, upravo su ove organizacije ključni akteri u pružanju podrške najugroženijim grupama građana.

„Treba podržati uspostavljanje novih programa finansiranja za pomoć organizacijama u ovim teškim vremenima. Ova pandemija je poziv na buđenje i ponovno pokretanje regionalne saradnje“, rekao je Jan Zlatan Kulenović, programski direktor Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO).

 Dr. Gjergj Murra, izvršni direktor Fonda za Zapadni Balkan (WBF) izjavio je: „Ako ima volje, ima i načina. Mogućnosti su tu. Molimo vas da nas kontaktirate kako bismo vam pomogli, moramo bolje da sarađujemo. Fleksibilni smo i spremni da pružimo podršku narednim aktivnostima omladinskih organizacija“.

Regionalna konferencija organizovana je u okviru Mreže omladinskih fondova Zapadnog Balkana i Turske, uz podršku Evropske komisije, kao deo njenih napora na kontinuiranom unapređivanju odnosa javnih vlasti sa mladima. Mrežu koordiniraju Fondacija Ana i Vlade Divac (Srbija), NVO Prima (Crna Gora), Mladiinfo International (Makedonija), Partners Albania – Centar za upravljanje konfliktima (Albanija) i Fondacija zajednice volontera (Turska). Projekat podržava Evropska komisija, kao deo svojih napora da konstantno unapređuje odnos javnih vlasti prema mladima.