Jovana Mrkšić studentkinja je treće godine smera Čiste enegretske tehnologije Fakulteta tehničkih nauka i kada je videla da se održava Zeleni hakaton na temu “Zelena mobilnost – inovacije za zdraviju sredinu“, odmah se prijavila. Kako kaže, htela je da upozna kolege sa drugih smerova i univerziteta, da bi na kraju zajedno sa njima, u ekipi Something green, napravila i pobednički projekat.
„Suština projekta jeste da se deca osnovnoškolskog uzrasta informišu o tome šta i na koji način reciklirati kroz mobilnu aplikaciju – igricu koju bi igrali tokom samog učenja. Preko nje bi deca skupljala određene poene, otključavala nove veštine u igrici i tako dolazila do određenog cilja“, objašnjava Jovana.
Prvo mesto ipak morali su da podele sa još jednom ekipom koja je imala sličan projekat, s fokusom na starije generacije. Zajedno osvojili su novčanu nagradu, a svoje projekte predstaviće i Gradu Novom Sadu u nadi da će dobiti i svoju praktičnu upotrebu.
To je i jedan od ciljeva ovog hakatona, da rešenja koja ponude studenti zaista i nađu svoju primenu. Još jedna specifičnost jeste što je ovaj hakaton jedini koji je uključivao studente različitih profesija, ne isključivo tehničkih nauka ili onih koji imaju primenjeno softversko inženjerstvo kao disciplinu, kako to obično biva.
„Takođe želeli smo široko da postavimo temu, zato je Zeleni hakaton, sa ekološkom temom koja nas sve pogađa, a u osnovi kog je Zelena agenda i sve one odredbe i strategije koje imamo i na lokalnom, nacionalnom i nivou EU“, kaže Vladimir Todogović, savetnik za startape i kompanije u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu i jedan od organizatora Zelenog hakatona.
Kako kaže svi nagrađeni radovi su visokog kvaliteta i pre svega neophodni svakom gradu kako bismo imali tzv. „zdrave gradove“. Zdrava životna sredina je pravo svih ljudi, rekla je i doc. dr Snežana Ukropina, načelnica Centra za promociju zdravlja Instituta za javno zdravlje Vojvodine i članica žirija.
„Zato je važna aktivna participacija stanovništva u donošenju odluka bitnih za zdravlje, ali i multisektorska saradnja, s obzirom na to da zdravlje nije samo odgovornost zdravstvene službe već i drugih sektora“, istakla je Ukropina.
Zeleni hakaton kreiran je s ciljem da učesnici osmisle i naprave IT rešenje na zadatu temu za 48 sati. Tročlani timovi iskoristili su svoja znanja i veštine iz različitih oblasti, ali stekli i nezaboravna iskustva u realnom okruženju koja im znače u daljem napredovanju i unapređenju karijere. Timovi su imali pomoć svojih mentora i dvočasovno predavanje iz oblasti zelene agende u okviru Klastera 4.
Zeleni hakaton “Zelena mobilnost – inovacije za zdraviju sredinu“ organizovao je EU info kutak Novi Sad u saradnji sa Naučnotehnološkim parkom u Novom Sadu, a povodom obeležavanja Dana Evrope.