Evo ga na šest strana: obaveštenje premijerke Tereze Mej o aktiviranju Člana 50 i formalnom pokretanju pregovora o povlačenju Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske unije. Nema razloga da se pretvaramo da je ovo radostan dan, ni za Brisel, ni za London. Na kraju karajeva, većina Evropljana, uključujući skoro polovinu birača u Britaniji, želi da ostanemo zajedno, da se ne razdvajamo. Što se mene tiče, ja danas neću kriti svoje nezadovoljstvo.
Paradoksalno, ima i nešto pozitivno u Bregzitu. Naveo nas je, zajednicu 27 članica, da budemo odlučniji i ujedinjeniji nego ikada ranije. Potpuno sam siguran u ovo, naročito nakon usvajanja Rimske deklaracije, te danas mogu da kažem da ćemo biti odlučni i ujedinjeni i u budućnosti kao i tokom teških pregovora koji nam predstoje.
Komisiji i meni je poveren mandat da štitimo interese 27 članica. U ovom procesu ni jedna ni druga strana ne mogu odneti pobedu. U suštini, ovo je kontrola štete. Naš cilj je da maksimalno smanjimo troškove građana, preduzeća i država članica EU. Učinićemo sve što je u našoj moći – a imamo sve neophodne instrumente za to na raspolaganju – da ostvarimo ovaj cilj. Ono što danas treba naglasiti je da se, za sada, ništa nije promenilo: sve dok Ujedinjeno Kraljevstvo ne napusti Evropsku uniju, zakoni EU se primenjuju na Ujedinjeno Kraljevstvo i u njemu.
Za kraj želim da istaknem da smo upravo objavili zvanično saopštenje Evropskog saveta u kom lideri ističu da će postupati kao jedan i da će pregovore započeti usredsređeni na sve ključne aranžmane koji će omogućiti propisno povlačenje. U petak ću državama članicama predstaviti predlog pregovaračkih smernica o kojima će Evropski savet doneti odluku 29. aprila.
Ovom pitanju se vraćam u petak kada ću zajedno sa premijerom Muskatom na Malti održati konferenciju za novinare tokom koje ćemo govoriti opširnije o našim predlozima.
Šta mogu da dodam na ovo? Već nam nedostajete.