Izložba pod nazivom „Evropa: 12 mapa, jedan projekat“ koja predstavlja priliku za promišljanje o istorijskom putu Evrope kroz vizuelne prikaze otvorena je u Kulturnoj stanici Svilara u Novom Sadu.
Postavljena je s ciljem da se podstakne razmišljanje o evropskoj istoriji, identitetu i kontinuitetu, istovremeno promovišući dijalog između Španije i ostatka Evrope, a sastoji se od 12 panela na srpskom i engleskom jeziku.
Izložba, koja je otvorena na inicijativu španskog predsedavanja Savetom Evropske Unije, u drugoj polovini 2023. godine, okupila je širok krug zainteresovanih posetilaca, među kojima su bili predstavnici diplomatskog kora, stručnjaci za istoriju i umetnost, kao i ljubitelji kulture.
Mape koje čine ovu izložbu, štampane na 12 panoa, pripadaju kolekcijama Narodne biblioteke Španije, a njihovim izlaganjem promoviše se špansko dokumentarno nasleđe. Među njima se nalaze mape koje su izradili Sveti Isidor Seviljski, Ortelius, Blaeu i Vilanova i Piera, i to su samo neke od istaknutijih.
Pod sloganom „Evropa: 12 mapa, jedan projekat“, ova izložba ponudila je posetiocima uvid u kartografske reprezentacije Evrope kroz istoriju, počevši od drevne Grčke pa sve do savremenog doba. Kroz 12 panela izložene su mape, smatrane očima istorije, a koje prenose scene i prikaze bitaka, sporazuma, populacije i gradova.
“Mape su poput portreta zemalja, njihovih teritorija i stanovnika. Međutim, ne postoji takva stvar kao definitivna mapa, baš kao što ne postoji definitivan portret. Svaka opisuje skup fenomena ili priča niz događaja, ali nijedna to ne čini sveobuhvatno. Mape izražavaju ono što su njihovi tvorci tražili u fizičkom svetu i kako su ga predstavili. One nam govore ko smo bili ili ko smo mislili da jesmo,” rekao je Dario Otero Kastro, zamenik ambasadora Španije i ataše za kulturu.
U kreiranju ove izložbe učestvovali su i Nacionalna biblioteka Španije (BNE) i Španska agencija za međunarodni razvojnu saradnju (AECID).
Nakon svečanog otvaranja izložbe, održana je konferencija pod nazivom „Prikazivanje plovne sveta: Istorisjki i naučni pogled na rane moderne kartografije“, koja je privukla pažnju kako španskih, tako i srpskih stručnjaka iz oblasti istorije i nauke.
U okviru konferencije govorio je profesor Hose Maria Moreno iz Madrida koji je predstavio projekat Ruter – stvaranje globalnog sveta. Drugi predavač bio je prof. Mlađen Jovanović sa Departmana za fizičku geografiju novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta, koji je, pored ostalog, i jedan od učesnika kapitalnog projekta Matice srpske Atlas naselja Vojvodine. On je govorio o Novoj Barseloni, toponimu malo poznatom široj javnosti, koji je vezan za Vojvodinu.
Izložba će biti otvorena za javnost do 20. novembra, omogućavajući posetiocima da prodube svoje razumevanje evropske istorije i da se upuste u vizuelno putovanje kroz različite epohe koje su oblikovale kontinent.
Ova kulturna inicijativa predstavlja izuzetnu priliku za osvešćivanje o bogatoj istoriji Evrope i podstiče razmišljanje o njenom putovanju kroz vreme, kroz vizuelnu prezentaciju značajnih geografskih, političkih i društvenih promena.