Poslanici Evropskog parlamenta su podržali sistem koji će ubrzati provere na spoljnim granicama šengenskog prostora i registrovati putnike iz trećih zemalja.
Novi sistem ulaska/izlaska (EES) će registrovati podatke o ulasku i izlasku: ime i prezime, broj putne isprave, otiske prstiju, fotografiju lica, datum ulaska odnosno izlaska kao i podatke o zabrani ulaska za državljane trećih zemalja kojima treba viza i za državljane zemalja kojima viza ne treba za boravak do 90 dana koji prelaze granice Šengena.
EES bi olakšao proveru poštovanja odobrenog trajanja kratkog boravka – 90 dana u periodu od 180 dana.
Novi sistem će zameniti dosadašnju praksu pečatiranja pasoša i istovremeno ubrzati prelazak granice. Osim toga, zahvaljujući novom sistemu će se lakše utvrđivati prekoračenja dozvoljenog boravka u šengenskom prostoru, lažni identiteti i falsifikovana dokumenta.
Čuvanje podataka
- Podaci će se čuvati tri godine, dok će u slučaju onih koji ostaju duže nego što je dozvoljeno biti čuvani pet godina
- Podaci u sistemu EES će biti korišćeni za sprečavanje, otkrivanje ili istragu krivičnih dela terorizma i drugih teških krivičnih dela.
Pristup podacima
Novi sistem će registrovati podatke i razmenjivati informacije sa graničnim prelazima na spoljnim granicama kako bi se sprečili nezakoniti ulasci i utvrdilo prekoračivanje dozvoljenog boravka u Šengenu.
- Pristup podacima u novom sistemu će imati granični i organi zaduženi za izdavanje viza
- Pristup podacima će imati i Europol
- Nacionalni organi nadleženi za pitanja azila neće imati pristup podacima u novom sistemu.
Bugarska i Rumunija će koristiti sistem
Sistem EES će koristiti države članice koje u potpunosti primenjuju pravila Šengena odnosno države članice koje ih ne primenjuju u potpunosti ali su, između ostalog:
- Dovršile šengensku evaluaciju i
- Imaju pasivni pristup Viznom informacionom sistemu.
Izvestilac Agustin DIJAS DE MERA je izjavio: „Sistem ulaska/izlaska će omogućiti brži i bezbedniji prelazak granica, a pomoći će i pri otkrivanju terorista i drugih kriminalaca koji se kriju iza lažnog identiteta.“
Naredni koraci
Nacrt zakona, koji je već neformalno dogovoren sa državama članicama, podržalo je 477 poslanika, 139 je glasalo protiv, dok je 50 bilo uzdržano.
Očekuje se da EES bude pušten u rad 2020.
Predlog za uvođenje sistema ulaska-izlaska (EES) je deo paketa o pametnim granicama koji je Komisija iznela u aprilu 2016.
Procenjuje se da će troškovi uspostavljanja sistema iznositi 480 miliona evra.