Uoči sastanka Ministarskog saveta za ekonomiju i finansije EU i usvajanja ekonomskih preporuke za Srbiju, šef sektora za evropske integracije pri Delegaciji EU u Srbiji Frejk Janmat održao je u Beogradu brifing za novinara i predočio preporuke EU u šest tačaka.

Janmat je izjavio da će EU pomoći i pružiti neophodnu podršku Srbiji u sprovođenju programa ekonomskih reformi u pretpristupnom periodu.

On je ukazao na napredak srpske ekonomije, koji je vidljiv posle pokrenutih strukturnih reformi Vlade, ali naveo da je i dalje ostalo prostora za unapređenje i da se moraju preduzeti dodatni napori da se taj proces okonča.

Prema njegovim rečima, u Srbiji je i dalje vidljiv visok uticaj države na ekonomiju, a nezaposenost je i dalje visoka.

Prva preporuka Srbiji je da dodatno ojača fiskalnu konsolidaciju, koristeći za to bilo kakav dodatni prihod I uštede u tekućoj potrošnji, preduzme dodatne mere ukoliko je potrebno da bi postigla primarni suficit 2016, odnosno suficit pre plaćanja duga, servisiranja duga, i da smanji ukupan budžetski deficit u narednim godinama.

Drugo je da pronađe održivo rešenje za preostala državna preduzeća i organizaciono i finansijsko restrukturiranje velikih javnih preduzeća.

Unija očekuje i napredak u reformi javne uprave i da Srbija unapredi naplatu prihoda uz transformaciju Poreske uprave.

FoNet

FoNet

Janmat je ukazao da se treća preporuka tiče rešavnja pitanja rizika za finansijsku stabilnost i realnu ekonomiju, uz nastavak rada na Akcionom planu za rešavanje problema loših zajmova, koji je usvojen.

Prema njegovim rečima, očekuje se jača promocija upotrebe lokalne valute, takozvana strategija dinarizacije.

Monetarna politika NBS može da ostane prilagodljiva, preporuka je iz EU.

Takođe je potrebno, naveo je Janmat, pozabaviti se pitanjem nedovoljnog sprovodjenja javne kapitalne potrošnje, poput autpouteva, gasnih interkonektora i drugih kapitalnih izdataka države.

Srbija se poziva da načini značajan napredak u pripremama za izgradnju gasnog interkonektora izmedju Srbije i Bugarske, I da završi radove na izgradnji puteva na koridoru 10 do kraja 2017. godine, izjavio je Janmat.

Poslednja preporuka je da se unapredi poslovni ambijent u Srbiji i podstiču privatna ualganja i to razvojem transparentnijeg i manje opterećujućeg sistema parafiskalnih nameta, kao i uz garancije za zajmove malim i srednjim preduzećima.

U liberalizaciji tržišta rada potrebno je da se olakša reintegracija radnika koji su bili višak u državnim preduzećima i smanjenju javne administracije, kao i da se podignu kapaciteti Nacionalne službe za zapošljavanje, stoji među preporukama EU.

Kako je rečeno, prva prilika za procenu koliko je Srbija odmakla u ispunjavanju ovih preporuka biće izveštaj o napretku koji će EU razmatrati u oktobru.