Evropska komisija je, u svojim prognozama, za ovu godinu predvidela rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Srbiji od dva odsto, a za sledeću 2,5 odsto, izjavio je šef sektora za evropske integracije pri Delegaciji Evropske unije u Beogradu Frejk Janmat.
On je, na brifingu za novinare, rekao da se prognoza Evropske komisije za Srbiju promenila na bolje zbog toga jer izvoz zemlje raste, a došlo je i do povećanja proizvodnje, čemu su doprinele sprovedene ekonomske reforme, kao i novi zakoni o radu, o građevinskom zemljištu i o inspekcijama.
Kao razlog za povećanje BDP Evropska komisija je naznačila i stalni rast investicija u Srbiji, i domaćih i stranih, i to u svim sektroima, a očekuje se nastavak tog trenda.
Kao pozitivan korak ocenjena je i politika Narodne banke Srbije, posebno smanjenje referentne kamatne stope, što je privlačno za investitore.
Kao rizike u ostvarenju prognoziranog privrednog rasta Janmat je naveo moguće kašnjenje u sprovođenju Vladinih reformi, pogotovo u privatizaciji društvenih preduzeća, restrukturiranju javnih preduzeća i smanjenju broja zaposlenih u javnom sektoru.
“Ako bi došlo do kašnjenja, to bi svakako imalo uticaja na fiskalnu politiku, i to je nešto što je Evropska komisija navela kao potencijalni rizik”, rekao je Janmat.
On je dodao da Evropska komisija nema indicija da će Vlada Srbije produžiti rok za zaštitu 11 strateških preduzeća u društvenom vlasništvu, koji ističe 31. maja.
“Mislim da bi bilo dobro da se to pitanje društvenih i javnih preduzeća reši, jer su oni u prošlosti dobijali velike subvencije i to je sprečavalo konkurenciju na tržištu”, konstatovao je Janmat.
On je, govoreći o fiskalnoj konsolidaciji Srbije, ukazao da Evropska komisija očekuje smanjenje troškova države u ovoj godini i da je procenila da će budžetski deficit u 2016. biti 3,1 odsto BDP, a da će u 2017 biti blago smanjen, na 2,9 odsto.
Prema procenama Evropske komisije, u 2016. godini stopa nezaposlenosti u Srbiji biće 17 odsto, dok se očekuje da u 2017. ona bude smanjena na 16,2 odsto.
Na novinarsko pitanje o razgovorima Vlade i EU oko prodaje železare Smederevo kineskom partneru, kao i Er Srbije, Janmat je odgovorio da se o tome vodi neprekinuti dijalog.
“U ovom trenutku ne mogu reći koliko dugo će ti razgovori trajati i kako će se završiti. To je jedino što mogu da kažem”, bio je njegov odgovor na pitanje o železari.
Za slučaj prodaje Er Srbije Etihadu Janmat je rekao da se, u okviru dijaloga, očekuje da Vlada Srbije dostavi tražene informacije.
ogue, Serbian Government was expected to submit the requested information.