Konferencija pod nazivom „Jednake. Sigurne. Osnažene.“ održana je povodom početka ovogodišnje kampanje „16 dana aktivizma u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja“, uz prisustvo predsednika Republike Srbije, potpredesdnice Narodne skupštine, brojnih ministara u Vladi Srbije, ambasadora i predstavnika civilnog sektora, i Plamene Halačeve, zamenice šefa Delegacije EU u Srbiji.

„Iako je EU postigla značajan napredak u promovisanju rodne ravnopravnosti, stalni napori su od suštinskog značaja za rešavanje preostalih izazova“, istakla je Halačeva.

Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, Tatjana Macura, kazala je na konferenciji da je svaka peta devojčica u Srbiji doživela nasilje, a da od toga 74 odsto njih nisu imale poverenje da se o takvom iskustvu izjasne institucijama i porodici, kao i da je u Srbiji u poslednjih deset godina više od 400 ubijenih žena i to samo prema pisanju medija, a da je samo 3 odsto njih prethodno prijavilo nasilje.

„Najviši cilj jeste da izgradimo društvo bez nasilja, društvo koje je empatično i podržavajuće i koje ne toleriše nasilje, a da su institucije sistema tu za sve žene i devojčice žrtve nasilja i da imaju snažan odgovor na nasilje“, kazala je Macura i pozvala sve žene, devojke i devojčice koje trpe nasilje da isto prijave na broj telefona 192.

“Prema podacima kojima raspolažem broj izrečenih hitnih mera u toku ove godine biće na nivou od oko 30.000, što je za dve hiljade manje u odnosu na prethodnu. Svakako je reč o velikom broju i zato je važno o nasilju javno govoriti, kako bi se stvari do kraja isterale na čistac. Najvažnije od svega je da postoji javna osuda svih onih koji su učestvovali u nasilju, ma koju funkciju i ulogu u društvu oni imali”, kazao je predsednik Vučić i dodao da će njegov politički zahtev upućen Vladi Srbije biti nulta tolerancija prema onima koji su na bilo koji način učestvovali u nasilju.

„Prema najnovijem Indeksu rodne ravnopravnosti koji je objavio Evropski institut za rodnu ravnopravnost), prosečan rezultat za 27 država članica EU je 70,2 poena od 100. Danas je samo Švedska sa rezultatom iznad 80 poena sve bliže rodnoj ravnopravnosti. Švedska predstavlja samo oko dva odsto stanovništva EU. Uvek će postojati izgovor da se umanji prioritet rada na rodnoj ravnopravnosti. Ne smemo dozvoliti da se to desi“, istakla je Plamena Halačeva tokom konferencije, u okviru panela pod nazivom Jednake. U ovom panelu učestvovale su Tatjana Macura, ministarka bez portfelja, Matilda Mort, stalna koordinatorka UN u Srbiji i Šarlot Samelin, ambasadorka Kraljevine Švedske.

“Svakih 11 minuta jedna žena je ubijena. #BezIzgovora UJEDINIMO SE da okončamo nasilje nad ženama i devojčicama“ tema je ovogodičnje globalne kampanje Ujedinjenih nacija (UN) „Orange the World – 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“ koja počinje 25. novembra, kada obeležavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama i devojčicama, a završava se 10. decembra, na Međunarodni dan ljudskih prava.

Više informacija