Jačanje kapaciteta domaće kinematografije i razvoj filmske publike, ciljevi su koje sa velikom posvećenošću sprovodimo kroz Festival evropskog filma, manifestaciju revijalnog i edukativnog tipa, koju širom Srbije realizujemo u partnerstvu sa portalom za filmsku umetnost – Cineuropa.
Publika u dvadeset i tri mesta i grada širom Srbije imala je priliku da se u okviru Festivala evropskog filma upozna sa savremenom kinematografijom koprodukcije evropskih zemalja kao i sa filmovima koji su nastali uz podršku Programa AKP-EU Kultura (Program Afrika Karibi Pacifik – Evropska unija Kultura) tokom poslednjih 25 godina. Bila je to jedinstvena šansa da, mimo dosadašnje prakse revijalnog prikazivanja evropskih filmova, filmska publika širom zemlje dobije uvid i u manje poznate kinematografije afričkih i karipskih produkcija. Čak osam mesta u Vojvodini, brojne male opštine i dupli program u Beogradu i Nišu, samo delimično ilustruju domete festivala u čijem se programu našlo više od dvadeset igranih i dokumentarnih filmova.
U okviru pratećih programa, u tri najveća grada, organizovali smo radionice iz oblasti animacije, kratkometražnog igranog i dokumentarnog filma, kojim nastojimo da umrežimo zajednicu filmskih autora i kroz praktični pristup obezbedimo nova znanja i veštine u industriji koja se ubrzano menja.
Radionice na temu pisanja scenarija i režije animiranog filma vodio je Vojin Vasović, producent i reditelj To Blink Animation studija, filmske kuće koja je bazirana u Kragujevcu i Torontu i umetnički direktor privatnog investicionog fonda za animirani film Animond. Ova radionica pružila je konkretna znanja kroz radioničarski rad, a polaznice i polaznici su sa nje otišli spremniji da sa uspehom napišu sinopis i scenario, kao i rediteljsku eksplikaciju za animirani film ili seriju.
Autrori i autorke zainteresovani za kratkometražni igrani film imali su priliku da od Maje Šuše, osnivača i umetničke direktorke internacionalnog festivala kratkog igranog filma Bašta Fest u Bajinoj Bašti, saznaju pojedinosti o samom festivalu sa posebnim osvrtom na njegov Industry program, koji daje mogućnosti za finansiranje projekata kratkometražnog igranog filma.
U saradnji sa Beldocs festivalom, u Beogradu i nišu smo sa rediteljem Lukom Papićem razgovarali o procesu stvaranja dokumentarnog filma. Radionica „Dokumentarni film – od snimanja bez plana do premijere“ predstavila je proces od inicijalne ideje, razrade ideje u projekat, koncipiranja okvira scenarija, komunikacije i prezentacije, preko načina za finansiranje, produkcije i post-produkcije, pa do premijere.
U Novom Sadu, održan je seminar za nastavnike i nastavnice „Dokumentarni film kao nastavno sredstvo“ koji je edukativni trening-seminar za nastavnike i nastavnice osnovnih (sedmi i osmi razred) i srednjih škola, koji je deo filmskog edukativnog programa Beldocs Teen.
Održani programi pokazali su da je film kao sredstvo moguće demokratizovati i učiniti ga dostupnim i onim grupama koje deluju na marginama filmske industrije i umetnosti. Verujemo da ćemo u periodu pred nama još snažnije podržavati mlade i nezavisne autorke i autore na polju igranog, animiranog i dokumentarnog filma.