Domaći dugometražni dokumentarni film „Kako biti Slobodan“ mladog reditelja Nikole Polića osvojio je EU Nagradu publike za najbolji evropski dokumentarni film na 17. Beldocs-u.
Dodela EU nagrade publike održana je u Velikoj sali Doma omladine Beograda, tokom koje je ambasador Evropske unije u Srbiji, Emanuele Žiofre, uručio nagradu reditelju, koja podrazumeva i novčani iznos od 1.500 evra. Preko 2.000 gledalaca Beldocs-a učestvovalo je u glasanju za najbolji evropski dokumetarni film. Film „Kako biti Slobodan“ dobio je 582 glasa publike.
„Ovom nagradom želeli smo da damo glas vama, Beldocs publici, jer znamo da imate poseban odnos prema ovom festivalu“, istakao je ambasador Žiofre prilikom proglašenja dobitnika nagrade i dodao da je EU posebno ponosna na partnerstvo sa Beldocs-om, jer ovaj festival ujedinjuje različite glasove kroz stvaranje. Ambasador Žiofre je takođe naglasio značaj programa Kreativna Evropa, kroz koji EU podržava ne samo filmsku industriju u Srbiju, već i individualne umetnike i stvaraoce.
Direktorka Beldoksa, Mara Prohaska Marković, u uvodnom obraćanju se zahvalila Evropskoj uniji, koja podržava Beldocs od 2016. godine kroz program Kreativna Evropa Media. Umetnički direktor Beldocs-a, Marko Grba Singh, zahvalio se publici i najavio Beldocs+ online platformu.
„Narednih nedelju dana, od 30. maja do 7. juna moći ćete online da gledate filmove iz domaćeg i stranog takmičarskog programa“, kazao je Grba Singh.
Kako biti Slobodan je priča o slikaru iz Beograda, Slobodanu (60), čija su dela devedesetih godina prošlog veka upoređivana sa opusom italijanskog slikara Vazarelija. Dvadeset godina kasnije, Slobodan priređuje samostalnu izložbu kako bi ponovo zauzeo svoje mesto u svetu umetnosti. Međutim, izložba ne menja njegovu svakodnevicu, ali on stiče više svesti o sebi i svojoj porodici..
Nikola Polić, reditelj pobedničkog filma, kaže da njegovo ostvarenje fokus stavlja na važnost porodice u životu svakog od nas.
„Ideja da snimim film je nastala spontano, pošto je Slobodan otac moje drugarice Ane. Mi smo krenuli da snimamo film o njemu kao umetniku, međutim posle prvih scena koje sam snimio, video sam da ta priča ima više slojeva i da nije samo o tome da prikaže jednog umetnika i njegovu borbu da se snađe u ovom društvu, već i o njegovoj porodici“, kaže Polić.
Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs, na kojem su se našla mnoga važna ostvarenja evropskih i svetskih autora, zatvoren je premijerom ostvarenja „Film je promenio svet” u režiji Darka Bajića i Siniše Cvetića. Ovaj dokumentarni film je omaž filmskom stvaraocu Milošu Miši Radivojeviću, reditelju i scenaristi, koji kroz razgovor sa Darkom Bajićem otkriva proces stvaranja filmova koji su mu obezbedili poziciju radikalnog filmskog stvaraoca i jednog od najznačajnijih predstavnika jugoslovenske i evropske art kinematografije od perioda „crnog talasa“ do danas.
Republika Srbija učestvuje u programu „Kreativna Evropa” od 2014. Desk Kreativna Evropa Srbija čine dve kancelarije: MEDIA desk Srbija, uspostavljen u okviru Filmskog centra Srbije, i Kultura desk Srbija, koji se nalazi u sklopu Ministarstva za kulturu i informisanje. U okviru Kultura deska, kancelarija u Novom Sadu Antena sprovodi potprogram „Kultura u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini”. Od 2014, više od 300 srpskih kompanija i organizacija su povukle preko 24 miliona evra kroz program Kreativna Evropa.