Evropu svake godine pogađaju razorni požari pri čemu bude uništeno na hiljade hektara šuma. Iako su sve evropske države pod rizikom, opasnost od požara je veća u zemljama južne Evrope. Kada razmere požara prevaziđu mogućnosti jedne zemlje da se izbori sa njim, pomoć može doći od zemalja koje učestvuju u Mehanizmu EU za civilnu zaštitu.

Kada su državni kapaciteti za gašenje požara iscrpljeni, države članice EU često pokažu solidarnost slanjem pomoći u vidu helikoptera, aviona za gašenja požara, opreme i ljudstva.

Koordinacioni centar Evropske komisije za reagovanje u kriznim situacijama (ERCC) koordinira pomoć na nivou cele Evrope u slučaju nesreća i osigurava da ona bude efikasno dostavljena i upotrebljena na pravi način.

Jedna od uloga Mehanizma EU za civilnu zaštitu može biti i olakšanje i sufinansiranje dostave pomoći do pogođenog područja.

Spremni za sezonu šumskih požara

Širom Evrope, ERCC aktivno prati rizike od izbijanja i pojavu šumskih požara, služeći se državnim službama i instrumentima za nadzor poput EFFIS-a (Evropski informacioni sistem o šumskim požarima) koji pruža pregled podataka koje države članice prikupe putem nacionalnih programa za borbu protiv šumskih požara. Pre nego što počne sezona šumskih požara, ERCC organizuje sastanke na kojima članice Mehanizma EU za civilnu zaštitu razmenjuju informacije o spremnosti svake pojedinačne države za predstojeću sezonu šumkih požara.

Tokom leta, ERCC jednom nedeljno organizuje video konferencije sa državama koje su pod povećanim rizikom od šumskih požara i čiji bi državni kapaciteti u slučaju požara bili nedovoljni za borbu. Španija, Hrvatska, Portugalija, Grčka, Italija i Francuska spadaju u evropske države koje su najpodložnije požarima.

Osim toga, države članice svakog leta upućuju stručnjake u ERCC koji doprinose radu Centra i u stalnom su kontaktu sa nacionalnim vlastima sektora za civilnu zaštitu.

Borba sa šumskim požarima

Mehanizam EU za civilnu zaštitu je tokom leta u protekle tri godine bio aktiviran 16 puta kako bi pružio pomoć u gašenju požara unutar i van Evrope.

Tokom sezone šumskih požara 2012. godine, Mehanizmu je upućeno devet zahteva za pomoć, dok je u 2013. ovakvih zahteva bilo četiri. Bugarska, Crna Gora, Albanija, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Grčka i Portugalija su u prethodne dve godine aktivirale Mehanizam tražeći vazdušnu podršku. Sistem satelitskog pozicioniranja je takođe bio aktiviran kao odgovor na krizne situacije vezane za šumske požare.

O Mehanizmu EU za civilnu zaštitu

Mehanizam EU za civilnu zaštitu olakšava koordinaciju pomoći između 31 evropske države, odnosno 28 država članica EU, Makedonije, Islanda i Norveške. Države učesnice obezbeđuju sredstva koja zatim stavljaju na raspolaganje državama suočenim sa katastrofama širom sveta.

Od kada je osnovan 2001. godine, Mehanizam EU za civilnu zaštitu je pratio preko 300 katastrofa i primio više od 180 zahteva za pomoć, a intervenisao je u nekim od najrazornijih katastrofa na svetu, poput uragana Katrina 2005. u SAD-u, zemljotresa na Haitiju 2010, zemljotresa, cunamija i nuklearne katastrofe u Japanu 2011, te 2013. godine kada je Filipine pogodio tajfun Hajan.

Mehanizam EU za civilnu zaštitu bio je aktiviran i tokom katastrofalnih majskih poplava u Bosni i Srbiji, kada je više od 400 pripadnika civilne zaštite iz 22 zemlje došlo sa najsavremenijom opremom za spašavanje i ispumpavanje vode da pomogne dvema zemljama u borbi sa prirodnom nepogodom.

Za dodatne informacije: