Postdiplomske studije na Koledžu Evrope prilika su za studente iz Srbije da steknu neophodna znanja o Evropskoj uniji, procesu evropskih integracija i drugim ekonomskim i političkim pitanjima, ali je i jedinstveno iskustvo koje obogaćuje mlade ljude za ceo život, jedan je od zaključaka predstavljanja programa ove institucije u Evropskoj kući.
Rektorka Koledža Federika Mogerini rekla je da, zbog dostupnosti različitih stipendija, uslov za uspeh nije socijalno ili materijalno stanje, već želja za napredovanjem. Napomenula je da je kako je najbolje vreme da se mogućnost iskoristi upravo sada.
„Uvek slušamo kako su mladi budućnost. Ubeđena sam da niste budućnost, već sadašnjost. Već ste građani i imate moć, samo treba da kroz obrazovanje, veštine i umrežavanje tu moć iskoristite. Primarna misija koledža je osnaživanje mladih i zato ja ohrabrujem studente iz Srbije da se prijave za naše školarine“, napomenula je Mogerini.
Mogerini ističe da je velika prednost obrazovnog sistema Koledža Evrope to što sa 340 studenata radi 250 profesora, što skoro da omogućava rad jedan na jedan svakom studentu.
„To je pravi luksuz i moguće je funkcionisati tako jer radimo na bazi gostujućih profesora. Profesori predaju i takođe rade negde drugde, dođu na fakultet, održe svoj kurs i ispite, nadgledaju svoje teze, a zatim se vraćaju u druge institucije u kojima rade“, kaže Mogerini
Ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre istakao je široku popularnost Evropskog koledža na prostoru Zapadnog Balkana i dodao da otvaranjem kampusa u Tirani Koledž prati napredak integracije Zapadnog Balkana u EU.
“Otvaranje kampusa u Tirani prati novi momentum za proširenje Evropske unije”, ocenio je ambasador Žiofre.
Ceo događaj sa iskustvima alumnista i odgovorima na pitanja možete pogledati na YouTube kanalu Evropske kuće, a više informacija možete pronaći i na sajtu EU mogućnosti.
Koledž Evrope osnovan je 1949. godine, sa prvim kampusom u belgijskom Brižu. Nekoliko godina nakon pada Berlinskog zida, 1992. godine otvoren je i kampus u Natolinu u blizini Varšave, dok je tokom prethodne jeseni obrazovanje započela prva generacija u Tirani, gde su programi fokusirani na evropske integracije i izgradnju kapaciteta u regionu Zapadnog Balkana.
Program na kampusima Koledža Evrope traje od septembra do kraja juna i izučava se na engleskom i francuskom jeziku. Kako bi stekli master diplomu, studenti moraju da polažu pismene i usmene ispite na kraju svakog semestra, kao i da predaju master rad na engleskom ili francuskom jeziku. Kampusi Koledža Evrope simbolizuju duh saradnje i kulturne razmene, pripremajući studente za značajne karijere u oblasti evropskih integracija, ali i šire.
Zainteresovani kandidati za master studije na Evropskom koledžu moraju da imaju odgovarajući stepen studija, odnosno master stepen po Bolonji ili završene osnovne akademske studije sa najmanje 240 stečenih bodova.