Komisija je danas pozvala države članice da je podrže u nastojanju da Evropskoj uniji osigura ažurirane, snažnije i pouzdanije instrumente trgovinske zaštite. Uprkos činjenici da je Evropska komisija u punom obimu koristila raspoložive instrumente trgovinske zaštite, oni su se pokazali kao nedovoljni za suočavanje sa velikim viškovima kapaciteta koji dovode do dampinga na tržištu EU. EU je najveći trgovinski blok na svetu i cilj joj je da to i ostane, ali trgujući na osnovu pravičnih uslova.
Predsednik Žan-Klod Junker je rekao: „Trgovina je ključna za naš privredni rast i otvaranje radnih mesta, ali ne smemo biti naivni; postojeća pravila su se pokazala neadekvatnim za suzbijanje štete koju uzrokuje nelojalna konkurencija iz inostranstva. Neki industrijski sektori su izgubili na hiljade radnih mesta. Ne smemo da sedimo skrštenih ruku. Pravila trgovinske zaštite u EU je neophodno pod hitno ažurirati.“
EU ostvaruje 15 odsto svetskog uvoza (samo Sjedinjene Američke Države ostvaruju veći uvoz), a njene mere trgovinske zaštite čine samo 7,8 odsto postojećih mera širom sveta i odnose se na samo 0,21 odsto uvoza. EU je najsuzdržaniji trgovinski blok u pogledu primene mera zaštite radnih mesta na svojoj teritoriji što je posledica ograničenja nametnutih postojećim zakonodavstvom.
Nužna modernizacija instrumenata trgovinske zaštite se može postići brzim usvajanjem predloga podnetog 2013. U saopštenju posvećenom toj temi pod nazivom „U susret snažnoj trgovinskoj politici EU u cilju otvaranja radnih mesta i ostvarivanja rasta” Komisija je navela i kako bi se novom anti-damping metodologijom koju namerava da predloži rešavale situacije kada tržišni uslovi ne prevladavaju, suočavajući se pritom sa predstojećim promenama pravnog okvira Svetske trgovinske organizacije (STO).