Rak je najčešći uzrok smrtnih slučajeva povezanih sa radom u EU i uzrokuje 53 odsto od ukupnog broja smrtnih slučajeva pa samim tim predstavlja najveći rizik po zdravlje radnika u Evropskoj uniji.
Da bi unapredila zaštitu radnika od kancerogenih supstanci, Komisija je danas predložila izmene Direktive o kancerogenim i mutagenim supstancama (Direktiva 2004/37/EZ) kako bi ograničila izloženost 13 karcinogenih supstanci na radnom mestu.
Komesarka EU za zapošljavanje, socijalna pitanja, veštine i pokretljivost radne snage Marijan Tisen je izjavila: „Rak ima ogroman uticaj na radnike, njihove porodice, industriju i društvo. Ovim predlogom ćemo spasiti 100.000 života u narednih 50 godina. Zaštita radnika je u samom središtu Komisijine posvećenosti da ostvari snažnu socijalnu Evropu.“
Konkretno, Komisija predlaže uvođenje novih ili izmenjenih graničnih vrednosti za izloženost za 13 kancerogenih supstanci u okviru Direktive o kancerogenim i mutagenim supstancama. Ove granične vrednosti se odnose na najveću koncentraciju kancerogenih supstanci u vazduhu na radnom mestu. Predlog je zasnovan na naučnim dokazima i proističe iz opširne diskusije sa naučnicima, poslodavcima, radnicima, predstavnicima država članica i inspektorima rada.
Konkretan primer nove sustance koja se dodaje na spisak je „kristalni silicijum dioksid koji udisanjem može dopreti u pluća”, koji Komisija namerava da obuhvati Direktivom kao „supstancu koja nastaje tokom procesa”, a uključuje prašinu koja nastaje u procesima poput iskopavanja ruda, vađenja, bušenja, rezanja, drobljenja ili mlevenja materijala koji sadrže silicijum dioksid kao što su beton, cigla ili kamen. Iako neka preduzeća imaju dobar nadzor nad koncentracijom ove supstance u vazduhu zahvaljujući namenskom sporazumu sa socijalnim partnerima, ona je vodeći uzrok plućne bolesti silikoze i raka pluća povezanog sa radom. Komisijin predlog će zaštititi radnike širom EU, uključujući one u građevinskom sektoru u kom radi bezmalo 70 odsto svih radnika izloženih kristalnom silicijum dioksidu koji udisanjem može dopreti u pluća.
Uvođenjem graničnih vrednosti će se smanjiti broj oboljenja od raka povezanog sa radom. Osim toga, utvrđivanjem graničnih vrednosti na nivou EU se poboljšava doslednost i uspostavljaju jednaki uslovi za sve korisnike i zajednički cilj za poslodavce, radnike i nadležna tela. Rezultat predloga će stoga biti efikasniji sistem zaštite zdravlja radnika i viši nivo pravičnosti na jedinstvenom tržištu.