Srbija ima veliki potencijal za povećanje proizvodnje čiste energije iz obnovljivih izvora. Sledeći veliki korak, uz nastavak razvoja vetroparkova je ulaganje u solarne elektrane. Postavljen je dobar okvir za poboljšanje energetske efikasnosti i dugoročnu energetsku bezbednost zemlje. Saradnja države i privatnog sektora uz podršku banaka je ključ za brzi napredak u tranziciji ka energetskoj održivosti, zajedničko je mišljenje panela posvećenog zelenom i održivom oporavku na Kopaonik Biznis forumu.
Tokom panela istaknuto je da smo svedoci velikog pokreta za zelenom i održivom energijom. Na početku panela Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike naglasila je da pitanje energetske tranzicije i zelenog odgovora ne može da čeka. „Država je izmenila određene zakone i donela nove u energetici i rudarstvu koji su baza za ono sto želimo da uradimo“, izjavila je Zorana Mihajlović dodajući da Srbija po prvi put ima Zakon o obnovljivim izvorima koji je baza da proizvodimo električnu energiju iz obnovljivih izvora energije. Govoreći o energetskoj efikasnosti rekla je da je cilj da povećamo energetsku efikasnost i da trenutno trošimo 40 % više energije nego zemlje u EU.
Ona je istakla da je važno da se napravi investicioni plan, gde to ide Srbija, kako ćemo biti energetski efikasniji. Dodala je da se pravi nova strategija energetike i da moramo da vodimo računa o razvoju energetskog sektora i zaštiti životne sredine.
Ambasador Sem Fabrici, šef Delegacije Evropske unije za Srbiju čestitao je ministarski na odlučnim aktivnostima i dodao da je Srbija na dobrom putu „Energetska efikasnosti i obnovljivi izvori su ključni. Srbija ima regionalni pristup i sve se sve više vezuje sa zelenim dogovorom. Ono sto Vlada radi u gasnom sektoru, radi dobro, i Srbija i u tom pravcu preduzima dobre korake,“ izjavio je Sem Fabrici. On je dodao da se u EU dugo zagovara kontrola emisije ugljenika i da je želja da se ona do 2050. svede na svede na nulu.
Jelena Popara iz NIS-a istakla je uspešne projekte koje je kompanija realizovala. „NIS je završio veliki projekat duboke prerade čiji je cilj bio umanjiti mazut sa visokim sadržajem sumpora. Zahvaljujući ovom projektu smanjili su emisije sumpornih oksida za 98% i azotne okside za 9,8%,“ rekla je Popara.
Mateo Colanđeli, regionalni direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za Zapadni Balkan istakao je zadovoljstvo prisustvom na Kopaonik biznis forumu i razgovorom o zelenoj energiji.“ Investirali smo 600 miliona evra, plan je da i dalje da investiramo jer je ova tema važna za na zemlju i građane. Ulaganja su bitna i zbog konkurentnosti srpske ekonomije. Srbija je veliki uspeh postigla što se tiče dostupnosti zelene energije. Hoćemo da Srbija bude energetski efikasnija i želimo da od toga imaju koristi i velike kompanije i mala i srednja preduzeća“, istakao je Mateo Colanđeli dodajući da su solarna energija i vetroelektrane budućnost.
Miloš Colić iz New Energy Solutions-a rekao je da su procedure dobre, da ne očekuje pojednostavljenje procedura, ali da očekuje predvidivost u kontekstu da postoji procena kako će situacija izgledati -5-7 godina.
Podrška Evropske unije energetskom sektoru u Srbiji vredna je više od 830 miliona evra za period od 2000. godine do danas. Energetski sektor je u fokusu EU jer ima izuzetno veliki efekat na sve ostale sektore u društvu. Projekti koje EU sprovodi u energetskom sektoru smanjuju zavisnost od fosilnih goriva, povećavaju korišćenje obnovljivih izvora energije i povećavaju energetsku efikasnost.
U Srbiji projekti iz ove oblasti obezbeđuju stabilno snabdevanje energijom uz očuvanje životne sredine i podstiču liberalizaciju tržišta i investicije.
Podrška Evropske unije sprovodi se u saradnji sa Vladom Srbije. Evropska unija ubedljivo je najveći investitor, trgovinski partner i najveći donator Srbije. Sa preko 3 milijarde evra u bespovratnoj pomoći Srbiji u prethodne dve decenije, EU podržava Srbiju da postane prosperitetnija, održiva, fer, bezbedna i demokratska zemlja, spremna da pristupi uniji.