Nakon zahteva za pomoć iz Srbije, EU šalje 500.000 zaštitnih zaštitnih maski FFP2 i FFP3, 540.000 medicinskih rukavica, 49.200 zaštitnih kombinezona, 49.200 zaštitnih cipela za kombinezone i 5.500 zaštitnih naočara iz rezervi medicinske opreme RescEU koji se nalaze u Grčkoj. Evropska komisija u potpunosti finansira ovu opremu, uključujući skladištenje i transport.

”Već u prvoj godini rescEU medicinske rezerve rastu i postaju sve efikasnije. Sa više od milion isporučenih visokokvalitetnih maski, respiratora i druge lične zaštitne opreme, rescEU je pomogao devet zemalja, kako unutar, tako i izvan EU, u borbi protiv Kovida 19. Cilj nam je da nove evropske medicinske zalihe još više porastu u godini koja dolazi kako bismo podržali zemlje u njihovim naporima da pobede ovu globalnu pandemiju,” rekao je evropski komesar za krizno upravljanje Janez Lenarčič.

Srbija je već imala koristi od medicinskih rezervi RescEU u julu, dobivši 10.000 FFP2 maski.

Putem RescEU, do sada je više od milion zaštitnih zaštitnih maski FFP2 i FFP3 isporučeno Italiji, Španiji, Hrvatskoj, Litvaniji, kao i Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i Srbiji.

Rezervat su u početku ugostile Nemačka i Rumunijaa, kojima su se u septembru pridružile Danska, Grčka, Mađarska i Švedska, koje su također postale zemlje domaćini. Očekuje se da će se više država članica pridružiti kao domaćini početkom 2021. godine. 

RescEU

Strateške medicinske rezerve deo su širih rezervi rescEU, koje uključuju i opremu za gašenja požara iz vazduha i medicinska sredstva za evakuaciju. Rezerve rescEU predstavljaju krajnji instrument Mehanizma EU za civilnu zaštitu, koji se može aktivirati za sve vrste prirodnih i drugih nepogoda. Države članice EU, Velika Britanija (tokom prelaznog perioda), Island, Norveška, Srbija, Severna Makedonija, Crna Gora i Turska učestvuju u Mehanizmu EU za civilnu zaštitu.

Kapaciteti rescEU mogu uključivati ​​različite vrste medicinske opreme, poput zaštitnih maski ili respiratora koji se koriste u intenzivnoj nezi, i neprestano se uvećavaju.

Koordinacioni centar za hitne slučajeve zatim upravlja distribucijom opreme kako bi ona stigla gde je najpotrebnija, a na osnovu zahteva država koje su je zatražile u okviru Mehanizma civilne zaštite Unije.

Za više informacija

RescEU

European Civil Protection Mechanism