Mirdita se nalazi na severu Albanije, regionu koji odlikuju neistražene prirodne lepote i istorija. U ovom tekstu prikazujemo kako je Mirdita krenula ka realizaciji svog turističkog potencijala kroz scenski performans na Sajmu turizma i putovanja u Tirani, koji je podržan grantovima u okviru programa EU4Culture preko Albanskog centra za obrazovanje, turizam i preduzetništvo (CEAPAL).
Poznata po živopisnim pejzažima i ukusnim tradicionalnim jelima, Mirdita se redefiniše ne samo kao krajolik u geografskom smislu, već kao kulturni koncept. Inicijativa CEAPAL-a „Mirdita u susret održivom turističkom razvoju” je okupila celu zajednicu – lokalne lidere, istoričare, zanatlije i građane – koja je osmislila nove maršrute kulturnog nasleđa.
„Ovaj projekat odiše posebnom magijom. Tokom projekta mi nismo samo osmišljavali maršrute, već smo okupili zajednicu. Naše zajedničko nasleđe je isticano na svakom sastanku i razgovoru. Mirdita nije samo mesto, ona je živa tapiserija, istkana od priča koje čekaju da ih svet čuje,“ rekla je Amalinda Bediava, CEAPAL-ova programska menadžerka.
Gradonačelnik Albert Meliši je istakao širi uticaj projekta. „Ovde se ne radi samo o turizmu. Radi se o revitalizaciji i davanju nade mladima da za njih postoji budućnost u ovom kraju. Naše partnerstvo sa projektom EU4Culture koji finansira EU je bilo katalizator novog poglavlja u Mirditinoj priči,“ rekao je.
Sajam turizma i putovanja je istakao bogatu kulturu Mirdite. Plesači odeveni u tradicionalnu nošnju održali su energičan nastup koji je predstavio suštinu Mirdite. Kroz različite radionice, poslovne obuke i aktivnosti za promociju kulture, projekat koji podržava EU4Culture pomaže da se preoblikuje narativ ovog mesta. U ovom procesu su lokalne zanatlije, turistički vodiči i eksperti za kulturno nasleđe odigrali ključnu ulogu.
Sajam zanatstva koji je održan u novembru 2023., na simboličan način je ovaplotio ambicioznu viziju. Projekat EU4Culture koji EU finansira u Albaniji je takođe doprineo razvoju Kulturne maršrute Mirdite.
Kulturna maršruta Mirdite, u čijem središtu je manastirska crkva Rubik, osmišljena je kao putovanje kroz tradiciju. Smeštena na vrhu doline reke Fan, na oko samo sat vremena vožnje od Tirane, ova crkva nudi fascinantan pogled u prošlost preko umetničkih fresaka i slojeva verske istorije.
Maršruta dalje nastavlja ka Oroškoj crkvi, svetilištu okruženom zelenim brdima gde bogatstvo arhitekture i pejzaži sijaju punim sjajem. Crkve su restaurirane i promovisane u okviru projekta EU4Culture što je doprinelo njihovoj atraktivnosti u očima verskih posetilaca i poštovalaca istorije.
Put dalje vodi u Rešen, kulturno žarište Mirdite, gde turisti mogu da posete Dom kulture i uživaju u tradicionalnom ručku u porodičnoj vinariji Arber. Tura se završava u crkvi Nderfanes, smeštenoj na samom obodu sela Gzić na uzvisini sa pogledom na čitav predeo Mirdite. Ovo mesto je simbol uspeha i označava kraj putovanja kroz Mirditu. Ovakva iskustva čine turizam inspirisan kulturom privlačnim za posetioce i korisnim za lokalnu ekonomiju, što zauzvrat osigurava održivost i poštovanje viševekovnih lokalnih tradicija.
I dok je Mirdita na putu da postane jedna od omiljenih destinacija, podrška projekta EU4Culture i posvećenost njene zajednice najavljuju nove mogućnosti, ne samo u turizmu već i u kontekstu kulturnog i ekonomskog oporavka čitavog regiona. Kroz oči njenih žitelja, Mirdita ne otkriva samo svoje pejzaže i tradicije, već nudi toplu dobrodošlicu svima koji žele da otkriju njenu lepotu.
O projektu:
Albanija je u novembru 2019. doživela najrazorniji zemljotres u proteklih 50 godina jačine 6,3 stepeni po Rihterovoj skali, koji je načinio ogromnu štetu u 11 opština. Program EU4Culture koji finansira Evropska unija (EU) a sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge (UNOPS), u tesnoj saradnji sa Ministarstvom kulture Albanije, usredsređen je na obnovu i revitalizaciju najvažnijih lokaliteta kulturnog nasleđa oštećenih u zemljotresu. Ovo je jedan od najvećih programa posvećenih kulturnom nasleđu koje finansira Evropska unija, sa ukupnim budžetom od 40 miliona evra. Vodeći se načelom Gradimo bolje zajedno, projekat EU4Culture ima za cilj da unapredi turistički potencijal Albanije i direktno doprinese lokalnom i regionalnom socio-ekonomskom oporavku. Projekat takođe podržava lokalno preduzetništvo, zanatstvo i druge kulturne inicijative kroz bespovratna sredstva, dajući direktan podstrek lokalnoj privredi.
Pročitajte još:
Evropska unija podržava živopisno kulturno nasleđe Zapadnog Balkana
Kultura spaja: Lepetit.app – Iskrene priče i logopedska terapija za decu u Bosni i Hercegovini