Svako domaćinstvo u Srbiji, a ima ih oko dva i po miliona, poseduje barem jedan usisivač. Kada se tome dodaju hoteli, saloni i komercijalni objekti, broj usisivača u svakodnevnoj upotrebi dostiže oko tri miliona. Ako tome pridodamo podjednako veliki broj fenova za kosu i pegli, dolazimo do „armije“ od skoro deset miliona električnih uređaja koji se svakodnevno koriste! Ali koliko su ti uređaji bezbedni i kakve garancije imaju potrošači da će novi uređaji ispravno funkcionisati? Ovo su važna pitanja za svakog kupca.
Nisu više ni cene ovih uređaja tako visoke pa se većina potrošača, nakon što prestane da im radi fen za kosu ili im se pegla pokvari, odlučuje za kupovinu novog. U Srbiji je odgovornost za proveru „potencijalnih bezbednosnih nedostataka“ električnih proizvoda u nadležnosti tržišnih inspektora, koji ponekad tokom kontrole nastupaju i kao „prikriveni kupci“.
Prikrivena kupovina: alat za nadzor tržišta
Prikrivena kupovina je tehnika koja se koristi u nadzoru tržišta, pri čemu inspektori (ne otkrivajući svoj identitet prodavcima) kupuju odabrane proizvode u različitim prodajnim objektima — malim prodavnicama, tržnim centrima, preko onlajn platformi — a zatim ih podvrgavaju rigoroznim testiranjima. Tokom prikrivene kupovine, inspektor se ponaša kao običan kupac, bira i plaća proizvod pre nego što temeljno proceni njegovu pouzdanost i moguće rizike.
Cilj ove metode inspekcije tržišta jeste da se potvrdi bezbednost i usklađenost proizvoda sa propisanim standardima, čime se sprečavaju neprijatnosti, nezgode ili čak ozbiljne povrede potrošača.
Jedna od glavnih prednosti prikrivene kupovine kao metode inspekcije je ta što omogućava korišćenje dodatnog alata za osiguranje bezbednosti proizvoda i efikasniju zaštitu potrošača od potencijalno nesigurnih proizvoda. Ovo je posebno važno za električne uređaje, pa je prva faza takvih inspekcija u Srbiji bila fokusirana na usisivače, fenove za kosu i pegle.
Podrška EU za zaštitu potrošača
Uz podršku Evropske unije kroz projekat „EU podrška razvoju unutrašnjeg tržišta Srbije “ (EU4IM), inspektori Ministarstva unutrašnje i spoljne trgovine su, u ulozi „prikrivenih kupaca“ i ne otkrivajući identitet, kupili desetine ovih uređaja u različitim maloprodajnim objektima. Nakon toga, sprovedeni su temeljni bezbednosni testovi u akreditovanim laboratorijama.
U martu 2025. godine, u Beogradu je održana radionica posvećena analizi iskustava sa terena i rezultata prikrivenekupovine koju su sproveli tržišni inspektori. Ovaj događaj je okupio stručnjake, inspektore i predstavnike regulatornih tela Srbije, nudeći praktične vežbe i analizu najboljih praksi. Projekat ima za cilj da unapredi procedure nadzora tržišta i bezbednosti potrošača u Srbiji, usvajanjem najboljih praksi iz EU.
„Poboljšanja tržišnih uslova se u krajnjem ishodu odražava na potrošače, bolje reći građane, kroz proširenje njihovih prava i bezbednosti. I to je veličina onoga što radimo. Unapređenje tržišnih uslova omogućava građanima da biraju između šireg spektra bezbednih i zaštićenih proizvoda, što poboljšava kvalitet njihovog života“, rekla je Inma Zamora, vođa tima projekta EU4IM.
Unapređenje bezbednosti i konkurentnosti tržišta
Prema statističkim podacima, građani Srbije u proseku troše oko 15 evra mesečno na kućne aparate. Ova metoda tajanstvene kupovine i bezbednosnih inspekcija sprovodi se u skladu sa EU standardima i praksama kako bi se osiguralo da proizvodi na srpskom tržištu mogu slobodno da se razmenjuju sa onima iz bilo koje zemlje EU, uz zadržavanje istog nivoa kvaliteta i bezbednosti.
Usvajanjem najboljih praksi EU, Srbija ne samo da unapređuje bezbednost potrošača, već i podstiče pravičnije i konkurentnije tržište, osiguravajući da preduzeća posluju pod jednakim uslovima i da potrošači mogu da veruju proizvodima koje kupuju, baš kao i potrošači širom Evropske unije.