Mladi danas pridaju sve više važnosti temama kao što su sloboda medija, rodna ravnopravnost, vladavina prava, zaštita životne sredine, pokazuju podaci iz ovogodišnjeg Alternativnog izveštaja o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji, koji sprovodi Krovna organizacija mladih Srbije.

Kad je reč o interesovanjima mladih, tu svakako spadaju putovanja, upoznavanje novih kultura i drugih država – sticanje novih iskustava i upoznavanje i samih sebe kroz različite situacije van poznatog okruženja. Mogućnosti za mobilnost mladih u našoj zemlji su znatno poboljšane kroz EU programe za mlade kao i Erazmus+ programe. Članstvom Srbije u EU bi dodatno povećale mogućnosti mladih za obrazovanje i mobilnost, a rezultati istraživanja ukazuju upravo da mladi prepoznaju tu činjenicu.

U isto vreme, rezultati pokazuju da  polovina mladih želi da se iseli iz Srbije. Kao najvažnije razloge za odlazak iz zemlje navode viši standard života i dostojanstveniji život. Najveći broj mladih koji žele da napuste državu ističu da bi se najradije preselili upravo u države Zapadne Evrope.

Brojne su pogodnosti koje bi mladi mogli imati kroz članstvo Srbije u Evropskoj uniji kao što je olakšana i unapređena mobilnost mladih ili podsticanje uključivanja mladih u procese donošenja odluka korišćenjem mehanizama koji funkcionišu u državama članicama Evropske unije. Neke od prednosti su očigledne i lako uočljive na prvi pogled, dok je za mnoge od njih potrebno određeno vreme za sprovođenje i uočavanje efekata. Iz ovog razloga, neophodno je i u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji raditi na implementaciji mehanizama koji unapređuju položaj mladih“, zaključuju iz Krovne organizacije mladih Srbije.

Mladi kao aktivni građani nesumnjivo predstavljaju prednost svakog društva. Primetno je da su mladi sve više zainteresovani da se uključuju u svoje zajednice i da žele da učestvuju u procesima donošenja odluka. Način na koji se može uticati na ovo jeste uspostavljanje institucionalnog mehanizma koji postoji u okviru država članica EU, kakvi su EU dijalozi sa mladima. Ovako uspostavljene radne grupe na nacionalnom nivou svake od država članica EU rade na usklađivanju omladinske politike u EU.

(BETAPHOTO/MEDIJA CENTAR BEOGRAD/DS)

Srbija predstavlja prvu državu van Evropske unije koja je uspostavila ovakav mehanizam, što je učinjeno kroz formiranje Stalnog stručnog tima za EU dijalog mladih u sklopu Saveta za mlade Vlade Republike Srbije. Formiranje ovog mehanizma je inicirala Krovna organizacija mladih Srbije, u partnerstvu sa Ministarstvom omladine i sporta, kako bi se radilo na unapređivanju politika za mlade, uključivanju mladih u procese donošenja odluka i pospešio proces evropskih integracija.

Krovna organizacija mladih Srbije (KOMS) povodom Međunarodnog dana mladih objavila je Alternativni izveštaj o položaju i potrebama mladih u Republici Srbiji u 2021. godini, jedno od najsveobuhvatnijih istraživanje o mladima koje se  ove godine objavljuje peti put zaredom.

(BETAPHOTO/MEDIJA CENTAR BEOGRAD/DS)

Alternativni izveštaj se objavljuje četvrtu godinu zaredom i proizvod je istraživanja sprovedenog u okviru projekta “Glas mladih u demokratskim procesima”, koji KOMS realizuje u okviru Programa podrške civilnom društvu i medijima u oblasti evropskih integracija – „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“, a koji, uz podršku Kraljevine Švedske implementira Beogradska otvorena škola. Opšti cilj Programa je da doprinese evropskim integracijama i demokratskom razvoju u Srbiji jačanjem uloge civilnog društva i medija. Lista ostalih projekata dostupna je na linku.

Ujedinjene nacije su 12. avgust proglasile međunarodnim danom mladih, želeći da skrene pažnju na važnost potreba mladih i njihovog učešća u političkom, ekonomskom i društvenom životu i procesima.

Tema Međunarodnog dana mladih 2021. godine je „Transformisanje prehrambenih sistema: inovacije mladih za ljudsko zdravlje i zdravlje planete“, sa ciljem da se istakne da uspeh ovakvih globalnih napora neće biti postignut bez značajnog učešća mladih.