Mladi su sve više svesni uticaja klimatskih promena, koje, kako ističu, direktno utiču na njihov svakodnevni život. Kada je reč o zelenoj tranziciji, njihova prva asocijacija je solarna energija, o kojoj 52 odsto njih kao primarni izvor informacija navelo društvene mreže i internet portale, dok su tradicionalni mediji, poput televizije i štampe, manje zastupljeni kod mladih.
Prema rezultatima istraživanja, koje je na događaju „Mladi, klimatske promene i energetska tranzicija“ u Evropskoj kući u Beogradu predstavio Nenad Spasojević iz Centra za kreiranje politika i strategija, čak 69 odsto mladih smatra da su fosilna goriva jedan od glavnih izvora, ali i uzroka zagađenja životne sredine.
Danijela Isailović, menadžerka Udruženja OIE Srbija naglasila je da je javno mnjenje značajno napredovalo u poslednjim godinama, te da je edukacija mladih putem radionica i informativnih kampanja pomogla u promeni stavova. Takođe, spomenula je da Srbija poseduje veliki potencijal u oblasti održivih izvora energije, ali da je potrebno više ulaganja u ovaj sektor.
Gligo Vuković, projektni menadžer Delegacije EU u Srbiji, istakao je da su ključne reči današnjeg događaja mladi, njihovo znanje, mišljenja i očekivanja. Naglasio je važnost angažovanja mladih u procesima koji oblikuju budućnost zemlje, s posebnim fokusom na klimatske promene i održivu energetsku tranziciju.
Mladi moraju biti informisani i edukovani kako bi donosili promišljene odluke o obrazovanju koje će ih pripremiti za nove izazove, uključujući i zelenu tranziciju. Što bolje razumeju problematiku klimatskih promena i tranzicije, to će imati veću šansu da se uključe u projekte i inovacije koje omogućavaju održiviji razvoj, dodao je Vuković i podsetio da Evropska unija ulaže značajna sredstva u Srbiji kako bi podržala zelene projekte, doprinoseći time i jačanju energetske efikasnosti.
„Drago mi je da smo danas u Evropskoj kući i da slušamo pozitivne rezultate istraživanja koje je sprovelo Udruženje OIE Srbija, sa kojim Ministarstvo već godinama dobro sarađuje. Ministarstvo intenzivno radi na energetskoj tranziciji, sprovodi značajne projekte poput aukcija koje će doneti stotine novih zelenih megavata na mreži, ali i druge projekte, poput 1 GW solarnih elektrana, VE Kostolac, RHE Bistrica i drugih. Pošto vidimo da se mladi najviše informišu preko društvenih mreža, pozivam ih da posete naš sajt, društvene mreže, da nam pišu i pitaju“, rekla je Jovana Joksimović, pomoćnica ministra rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju i evropske integracije.
Osim pomoćnice ministarke na panelu su učestovale i Tea Požar, specijalistkinja za životnu sredinu u New Energy Solutions, i Danijela Isailović, menadžerka Udruženja OIE Srbija. Panel je moderirala Marija Dedić iz Centra za promociju cirkularne ekonomije.
U okviru panela, učesnice su diskutovale o važnosti uloge mladih u prelasku na obnovljive izvore energije (OIE) i njihovom doprinosu borbi protiv klimatskih promena. Jovana Joksimović, pomoćnica ministra rudarstva i energetike, istakla je da je pozitivan rezultat istraživanja mladih o energetskoj tranziciji ohrabrujuć, jer ukazuje na sve veću svest među mladima o važnosti ovog procesa.
Tea Požar iz New Energy Solutions podelila je iskustva rada u zemljama poput Nemačke i Holandije, gde je energetska tranzicija već mnogo napredovala, ali je naglasila da će sličan napredak u Srbiji biti postignut uz dodatnu edukaciju i promenu kulturnih navika.
Učesnici panela saglasni su da je energetska tranzicija prilika za mlade da prepoznaju nove karijerne mogućnosti u sektoru OIE, a Joksimović je naglasila da će u narednim godinama biti otvoreno više miliona radnih mesta u Evropi do 2030. godine.
Panel je zaključen porukom da je ključno nastaviti sa informisanjem i obrazovanjem mladih, koji su prepoznali značaj zelene tranzicije i spremni su da doprinesu održivom razvoju kroz svakodnevne navike i buduće karijere u sektoru obnovljivih izvora energije.
Događaj „Mladi, klimatske promene i energetska tranzicija: šta zaista misle, znaju, očekuju?“, koji je organizovalo Udruženje OIE Srbija u petak, 21. februara, u Evropskoj kući u Beogradu, obuhvatio je radionicu i prezentaciju istraživanja o odnosu mladih prema klimatskim promenama i energetskoj tranziciji, realizovanih u okviru projekta „Podizanje svesti o klimatskim promenama i zelenoj tranziciji“, u okviru SAFE Nature and Climate 2022-2025.
Istraživanje se bavilo i percepcijom potencijala obnovljivih izvora energije (OIE) u Srbiji. Solarni sistemi dominiraju kao najperspektivniji izvor, dok su stavovi o vetroparkovima bili podeljeni, s tim što je značajan broj mladih odabrao neutralan stav prema njihovom uticaju na zemljište. Ipak, većina mladih pozitivno gleda na dalji razvoj OIE, smatrajući da pružaju brojne prilike i da su neizbežna budućnost u kontekstu održivog razvoja.
Evropska unija je najveći donator Srbije u oblasti energetike, u koju je investirala preko milijardu evra bespovratnih sredstava od 2000. godine. EU u Srbiji finansira projekte čiji je cilj sigurnost snabdevanja, diversifikacija izvora energije, liberalizacija tržišta i poboljšanje energetske efikasnosti.
Više o saradnji EU i Srbije u sektoru energetike nađite na sledećem linku: