U svom obraćanju novinarima na konferenciji za štampu nakon sastanka Saveta za spoljne poslove, visoka predstavnica/potpredsednica Komisije Federika Mogerini je izjavila da zaključci Saveta sadrže sve aktivnosti koje su u operativnom smislu sprovođene u oblasti migracija prethodnih meseci: u pogledu istočne i južne rute, kao i u pogledu druge dve tačke dnevnog reda – Libije i Sirije „postoji potreba da se uvek vraćamo na istu stvar, na delimično otklanjanje temeljnih uzroka izbegličke i migracijske krize.”
„Kada je u pitanju Libija” rekla je Mogerini „poruka svih ministara i moja lično jeste poziv svim Libijcima da se ujedine i daju zemlji šansu da izađe iz haosa sa kojim je suočena proteklih godina”.
Mogerini je rekla da često čuje, kada je Siriji u pitanju, da je Evropa podeljena „a čini mi se da je poruka danas da je Evropa ujedinjena, da ima jedinstven stav u pogledu svoje uloge da olakša pronalaženje političkog rešenja za krizu u tri različita aspekta”.
Što se humanitarnog aspekta tiče, EU je najveći donator i ovo će se nastaviti i u budućnosti, naglasila je Mogerini. Drugi aspekt je bezbednosni i EU je na ovom pitanju angažovana sa globalnom koalicijom protiv Daeša i drugih terorističkih organizacija poput al-Nusre. „Ali EU nije uključena u vojne aktivnosti. EU doprinosi borbi protiv Daeša drugim aktivnostima kao i naporima za stabilizaciju ne samo situacije u Siriji već i borbi protiv pomenutih organizacija u Iraku” rekla je i dodala da „naša pažnja danas najvećim delom usmerena na politički aspekt, jer ako EU može da odigra neku ulogu, onda je njena uloga da aktivno i efikasno podrži proces na čijem čelu je UN”.
Ona je ukazala da uloga Turske podrazumeva važnu regionalnu dimenziju. „Ono što nam treba od Turske je u prvom redu spoljnopolitički dijalog na visokom nivou na temu ravnoteže u regionu i krize u Siriji. Turska je jedna od zemalja sa kojima je Evropska unija u stalnom kontaktu i zemlja sa kojom delimo veliki broj zajedničkih interesa. Naša razmena se odvija na više nivoa. Turska će biti jedan od ključnih aktera sa kojima ću raditi na pronalaženju rešenja za pitanja u regionu.”
Kada je Rusija u pitanju, Mogerini je istakla da „postoji zabrinutost zbog činjenice da bi vojna aktivnost sa jedne strane mogla biti usmerena ne samo na Daeš i druge terorističke organizacije sa spiska UN, odnosno da sa druge strane nije koordinirana sa drugim učesnicima u vojnim aktivnostima, što je samo po sebi opasno.” Odgovarajući na pitanje o Rusiji ona je istakla da „veoma mali broj vas, ako vas uopšte ima, zapaža naš stav u pogledu uticaja koji Rusija može imati na režim i sam politički proces; ovo može biti važna uloga za Rusiju. Verujem da, uporedo sa radom koji specijalni predstavnik UN Stafan de Mistura obavlja sa njima, mi kao Evropska unija možemo da se angažujemo direktno sa Rusijom i vidimo da li politički proces može da počne i da osiguramo da svi učesnici budu uključeni u definisanje političkog procesa koji će voditi ka tranziciji. Ali pre svega, moramo da započnemo taj proces”, rekla je Mogerini.
Integralno obraćanje visoke predstavnice Mogerini je dostupno ovde