Zajednička deklaracija visoke predstavnice Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Federike Mogerini i generalnog sekretara Saveta Evrope Torbjorna Jaglanda povodom Evropskog i svetskog dana borbe protiv smrtne kazne, 10. Oktobra:
Danas, kada obeležavamo Evropski i svetski dan borbe protiv smrtne kazne, Savet Evrope i Evropska unija još jednom potvrđuju snažno protivljenje smrtnoj kazni. Ona predstavlja nehuman i ponižavajući čin, za koji je dokazano da nema značajan zastrašujući efekat, a nakon kog sudske greške postaju fatalne i nije ih moguće ispraviti.
U državama članicama smrtna kazna nije izvršena 18 godina. Savet Evrope i Evropska unija podstiču sve evropske države da ratifikuju protokole Evropske konvencije o ljudskim pravima čiji je cilj ukidanje smrtne kazne.
Savet Evrope i Evropska unija osuđuju postojanje smrtne kazne u Belorusiji. Obe snažno podstiču vlasti u Belorusiji da umanje izrečene smrtne kazne i bez odlaganja uspostave moratorijum na izvršenja kao prvi korak ka ukidanju ovog vida kažnjavanja.
Savet Evrope i Evropska unija sa zabrinutošću primećuju da je broj pogubljenja osoba osuđenih zbog trgovine drogom porastao tokom protekle godine u nekoliko država koje još uvek primenjuju smrtnu kaznu za ova krivična dela. Obe organizacije su naročito zabrinute kada se radi o pogubljenju maloletnika, budući da je ovakav čin u suprotnosti sa međunarodnim pravom. Ovo dodatno zabrinjava ako se u uzme u obzir da je nekoliko evropskih građana bilo pogubljeno u 2015. dok drugi čekaju na izvršenje smrtne kazne zbog krivičnih dela trgovine drogom.
Savet Evrope i Evropska unija pozdravljaju Rezoluciju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o moratorijumu na izricanje smrtne kazne usvojenu 18. decembra 2014. Sve veći broj glasova u korist rezolucije, u poređenju sa prethodne četiri koje su imale isti cilj, kao i činjenica da je dve trećine zemalja u svetu ukinulo smrtnu kaznu zakonski ili u praksi, pokazuju da postoji globalni trend u svetu za ukidanjem ovog načina kažnjavanja.