Izjava Visoke predstavnice/Potpredsednice Federike Mogerini i Komesara Hristosa Stilijanidisa o situaciji u Siriji
Situacija na terenu u Siriji se pogoršava, i kao aktivna članica Međunarodne grupe za podršku Siriji (ISSG), Evropska unija podržava rad Sjedinjenih Američkih Država i Rusije kao predsedavajućih ISSG-a i poziva na hitno stvaranje uslova za obnavljanje razgovora između različitih strana u Siriji.
Pridružujemo se predsedavajućima ISSG-a u pozivu Ujedinjenim nacijama da pripreme predlog za političku tranziciju, zasnovanu na relevantnim rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i stavovima strana u Siriji. Ovaj predlog treba da posluži kao početna tačka za buduće direktne pregovore koje bi vodio specijalni izaslanik UN Stafan de Mistura koji ima našu punu podršku. Spremni smo da se aktivno priključimo njegovom radu u tom pravcu.
Takođe smo spremni da brzo obezbedimo podršku stabilizaciji, rekonstrukciji, kao i povratku izbeglica i raseljenih lica njihovim kućama u bezbednim uslovima, onog trenutka kada počne politička tranzicija.
Da bi se to dogodilo, čitava međunarodna zajednica mora zajednički i čvrsto da deluje da bi se osiguralo poštovanje prestanka neprijateljstava i sporazuma ISSG o humanitarnom pristupu. To je ključno ne samo da bi se olakšale patnje sirijskog naroda, već da bi i strane u Siriji povratile poverenje u politički proces.
Bilo koja inicijativa na humanitarnim osnovama treba da sledi princip “ne povredi” i ima za cilj obezbeđivanje pune zaštite civila gde god da se nalaze. Neophodan je trenutni prekid opsada širom Sirije i neometani humanitarni pristup u celoj zemlji.
Svaku humanitarnu operaciju treba da predvode i nadgledaju Ujedinjene nacije, Međunarodni komitet Crvenog krsta i humanitarni partneri, u skladu sa humanitarnim principima neutralnosti i nepristrasnosti. Na humanitarnoj zajednici je da odredi kakva je vrsta pomoći neophodna opkoljenim zajednicama. Uspostavljanje humanitarnih koridora, u skladu sa Ženevskom konvencijom i odgovarajućim protokolima, treba da služi samo u humanitarne svrhe i ni pod kojim uslovima ne bude deo vojne strategije.
Opsade, izgladnjivanje civila korišćeno kao ratna taktika, predstavljaju kršenje međunarodnog humanitarnog prava. Humanitarna situacija koja se sve više pogoršava u Istočnom Alepu, kao i u drugim oblastima širom zemlje gde su prekinute linije snabdevanja, zahteva trenutnu akciju. EU ponovo poziva na trenutnu humanitarnu pauzu u borbama da bi se omogućile medicinske evakuacije i dopremanje lekova, hrane i vode u i iz Istočnog Alepa i drugih opkoljenih i teško dostupnih oblasti.
Neprekidni vazdušni napadi i burad bombe bačene na Daraju i druge oblasti širom Sirije su neprihvatljivi. EU poziva sve strane da odmah prekinu sve napade na civile i civilnu infrastrukturu, posebno na medicinske objekte, škole, tržnice i kampove za raseljena lica; ti napadi predstavljaju nova i ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava.