Deklaracija visoke predstavnice Federike Mogerini u ime Evropske unije povodom Svetskog dana slobode štampe, 3. maja 2016:
Na današnji dan proslavljamo Svetski dan slobode štampe. Na 25. godišnjicu od potpisivanja Deklaracije Vindhuk, EU podseća da je načelo „uspostavljanja, održavanja i podsticanja nezavisne, pluralističke i slobodne štampe od suštinskog značaja za razvoj i održavanje demokratije svake države i njen ekonomski razvoj.”
Pravo na slobodu mišljenja i izražavanja podrazumeva slobodu traženja, dobijanja i saopštavanja informacija. Ovo je ključni deo demokratskog upravljanja i razvoja. Ljudi moraju biti u potpunosti informisani kako bi mogli da formiraju mišljenje i učestvuju u procesu donošenja odluka koje se tiču njih samih. Sloboda informisanja doprinosi i boljem upravljanju te podiže nivo transparentnosti u javnim poslovima, a može poslužiti i kao instrument za pozivanje vlada na odgovornost, naročito u situacijama kada pristup informacijama rezultira razotkrivanjem slučajeva kršenja ljudskih prava i korupcije.
Siguran pristup informacijama može unaprediti dostizanje pravde i ostvarivanje prava na reparaciju, kao na primer nakon perioda ozbiljnog kršenja ljudskih prava.
EU se zalaže za unapređenje i zaštitu slobode mišljenja i izražavanja širom sveta ne samo van mreže, već i u sajber prostoru i drugim informaciono-komunikacionim tehnologijama, kako je istaknuto u Smernicama EU o ljudskim pravima koja se odnose na slobodu izražavanja na internetu i van njega, usvojenim 2014.
EU osuđuje sve učestalije slučajeve zastrašivanja i nasilja sa kojim su suočeni novinari, branioci ljudskih prava, zaposleni u medijima i drugi pojedinci u velikom broju zemalja širom sveta prilikom ostvarivanja prava na slobodu mišljenja i izražavanja na internetu i van njega.
Osim što se bori protiv otvorenog nasilja, EU se bori i protiv zakona ili praksi koje nameću cenzuru, podstiču autocenzuru ili izriču zakonske kazne, uključujući krivične, finansijske ili administrativne sankcije, zloupotrebu tržišne pozicije ili loše ekonomske uslove.
EU još jednom potvrđuje svoju rešenost da promoviše i podržava slobodu mišljenja i izražavanja kao prava koja se zasnivaju na načelima jednakosti, nediskriminacije i univerzalnosti bez obzira na vrstu medija i granice.
Ovo je vaše pravo!