Govor visoke predstavnice/potpredsednice Federike Mogerini nakon političkog dijaloga na visokom nivou između EU i Turske:
Proveriti pre objavljivanja!
Pre svega dozvolite da kažem ono što su i ministri potvrdili – održavanje političkih dijaloga na visokom nivou kako ih nazivamo, koji su zapravo otvoreni, konstruktivni razgovori o svim pitanjima od zajedničkog interesa, važni su zato što je Turska kandidat za članstvo i veoma značajan partner EU.
Za komesara Hana i mene ovo je veoma značajna prilika da u ime Evropske unije izrazimo solidarnost i saosećanje sa narodom Turske i najdublje poštovanje prema narodu i institucijama te zemlje, uključujući opoziciju, koji su se udružili u odbranu demokratije od neuspelog državnog udara.
Mislim da sam bila prva koja je u tim dramatičnim trenucima javno stala u odbranu i pružila podršku demokratski izabranim institucijama zemlje. Za Evropsku uniju jedna stvar jeste i zauvek će biti jasna: u svetu, a naročito u našem regionu i na teritoriji Evrope, nije moguć nikakav državni udar niti bilo šta tome slično. Zato je naša reakcija podrške institucijama i narodu Turske u tim prvim trenucima bila najsnažnija moguća.
Od velikog je značaja ne samo naša podrška legitimnim i demokratski izabranim institucijama Turske, već i činjenica da ćemo popodne posetiti Parlament i sastati se sa svim političkim partijama. Vodili smo i detaljan razgovor o tome kako se demokratija brani uz poštovanje ljudskih prava i vladavine zakona i u tom kontekstu zahvaljujemo na saradnji sa Savetom Evrope. Ja sam naravno u stalnom kontaktu sa generalnim sekretarom Saveta Evrope Torbjornom Jaglandom, kao i estonskim predsedništvom Saveta ministara, a sa ministrom sam pre ovog puta razgovarala i o tome kako možemo da se nadovežemo na današnji razgovor koji jeste složen, ali se tiče pitanja koje za nas ima najveći značaj.
Glavna poruka današnjeg sastanka je veoma pozitivna i pre svega podrazumeva snažnu potvrdu posvećenosti dijalogu i zajedničkom radu u svim aspektima naše saradnje.
Rad nijednom nije prekinut. On se odvija u različitim aspektima naših bilateralnih odnosa, ali se tiče i strateške i regionalne saradnje, i nastavlja se na konstruktivan način uz poštovanje zajedničkih interesa i u cilju rešavanja zajedničkih izazova. Naša geopolitička pozicija je veoma složena, suočeni smo sa nizom zajedničkih izazova, ali isto tako delimo i niz zajedničkih interesa.
Zato smo odlučili da nastavimo zajednički rad u svim oblastima na veoma konstruktivan način, uključujući liberalizaciju viznog režima, nadgradnju carinske unije kao i rad na pružanju podrške Turskoj koja je prihvatila ogroman broj sirijskih izbeglica, pri čemu smo najviše fokusirani na obrazovanje dece.
Razgovarali smo i o nekim od pitanja koja imaju centralni značaj za Evropsku uniju. O tim pitanjima smo 28 ministara i ja već razgovarali sa ministrom Čelikom pre nedelju dana u Bratislavi – o pitanjima koja su, kao što sam rekla, vezana za vladavinu prava i konkretno zajedničkom putu napred u ovoj oblasti.
Održali smo i opširnu raspravu o kurdskom pitanju: mi kao Evropska unija i svaka od naših država članica pojedinačno smatramo PKK terorističkom organizacijom. U proteklim mesecima smo na planu borbe protiv PKK preduzeli značajne mere. Smatramo da nasilje i teroristički napadi moraju da prestanu, da se oružje mora položiti i početi sa političkim procesom. Evropska unija će bez sumnje biti spremna da podrži takav proces.
Razgovarali smo i o svim bilateralnim pitanjima. Više detalja o nekim od njih će izneti komesar Han. Ja ću reći samo da će ključni element i zajednička smernica našeg budućeg rada biti to da više pričamo jedni sa drugima, a manje jedni o drugima i da pri tome pokazujemo uzajamo poštovanje i da otvoreno kažemo koja su to pitanja o kojima treba više razgovarati.
Bilo je reči i o situaciji u Siriji: složili smo se da za sukob u Siriji nema vojnog rešenja te da će samo politička tranzicija doneti mir zemlji. Složili smo da zajedno možemo da radimo na prekidu vatre u narednom periodu kao i oko osnovnih načela kojima se treba voditi kada je reč o budućnosti Sirije, a koji uključuju teritorijalni integritet zemlje, jedinstvo, inkluzivno učešće svih delova stanovništva, zaštitu manjina i usvajanje sekularnog ustava. Nastavljamo da zajedno radimo u tom pravcu. Sa ministrom Čavušogluom ćemo uskoro ponovo održati sastanak i razgovarati o načinima na koje Evropska unija i Turska mogu da doprinesu pronalaženju rešenja za sukob u Siriji.