Srpske nogice za stolove i ostali drveni delovi za nameštaj iz Paraćina idu direktno u Evropu. Zahvaljujući firmi “D&D Wood” proizvodi od domaćeg hrasta i bukve deo su evropskog asortimana u salonima namešataja.
“D&D Wood proizvodi nogice, uglavnom za dansko tržište. Sad krećemo da proizvodimo i krevete i proizvodimo fotelje za Englesku”, kaže direktor preduzeća Stevan Lukić.
Delovi za nameštaj tako zavšravaju na evropskom, ali i svetskom tržištu. Pored Danske i Engleske, izvozi se u Singapur i Poljsku, a kompanija u budućnosti planira i širenje izvoza na druga tržišta.
Međutim, na samom početku, nije sve bilo tako jednostavno za ovaj porodični biznis, koji se suočavao ne samo sa neadkevtanim prostorom u kom su morali da vrše proizvodnju, već i sa manjkom opreme, što je proces činilo skupim.
Iako i dalje postoje poteškoće sa kojima se suočavaju, tvrde da je danas situacija daleko bolja nego na samom početku.
“Proširili smo se. Ovde kad smo došli, to je bilo sve u jadnom stanju. Sada polako, jedno po jedno, osposobljavamo. Širimo proizvodni program”, navodi vlasnik firme Vladimir Lukić.
Razvoj uz evropsku donaciju
Za širenje proizvodnje dobili su donaciju Evropske unije od dvadeset hiljada evra. To im je pomoglo da kupe sušaru za drvu, mašinu koja im je bila neophodna kako bi svoju proizvodnju učinili ne samo bržom i efikasnijom, već i jeftinijom.
“Zahvaljujući programu koji smo dobili, mi smo ta finansijska sredstva uspeli da zavšimo čitav krug proizvodni sa sušarom.”, kaže vlasnik firme.
Njegov sin, koji je ujedno i direktor preduzeća, kaže da nisu sva sredstva iskorišćena samo za kupovinu sušare, već da su uspeli da nabave i još dve značajne mašine.
“Sredstva od EU PRO smo iskoristili tako što smo kupili mlin i mini silos. Meljemo naš drveni otpad i tako mleven šaljemo u kotao, a kotao je pokretač za sušare i grejanje u hali”, objašanjava Lukić.
Vrednosti ispred novca
Nova mašine ne znače samo više uštede i dostizanje energetske efikasnosti, već i veću nezavisnost i bolji položaj na tržištu. To je ovoj firmi bilo ključno, kako bi mogla da smanji troškove i poveća proizvodnju, a samim tim i izvoz na evropska tržišta.
“Sve je pod našom kontrolom, svakog momenta pratimo šta se dešava. Imamo veliku sigurnost i finansijski je efekat jer smo usluge sušenja ranije nekome drugome plaćali”, kaže vlasnik.
Donacija je pored novca donela i više odgovornosti, ali i priliku da se biznis razvija i raste. Zahvaljujući nabavci novih mašina zaposlena su četiri nova radnika, te preduzeže danas zapošljava ukupno 18 ljudi.
Zaposleni su, međutim, svesni da donacija ne znači samo finansijsku pomoć, već da donosi i priliku da preduzeće sebe pozicionira kao firmu koja je nosilac evrospkih vrednosti i evropskog načina poslovanja.
“Nije tu samo u pitanju novac. Tu je u pitanju i briga za ekologiju, briga za radnike, sistem vrednosti koji se gaji u Evropi”, navodi zaposleni u preduzeću Milan Zuvić.
Da pored brige za životnu sredinu i radnike brinu i za zajednicu u kojoj posluju, “D&D Wood” je dokazao i davanjem donacije lokalnoj školi.
Naime, preduzeće je nabavilo opremu za pozorišnu salu u lokalnoj školi koja je oštećena tokom poplava, a podržalo je i kampanju podizanja javne svesti o postupanju u hitnim slučajevima u saradnji sa lokalnom kancelarijom Crvenog krsta – poplave.
Rast i razvoj, međutim, poručuju i vlasnici i zaposleni, ne bi bio moguć bez pomoći koju su dobili od Evropske unije, zbog čega poručuju da je podrška malim i srednjim preduzećima od ključnog značaja za razvoj srpske privrede.
“Evropska unija treba da nastavi da ulaže najviše u mala i srednja preduzeća”, poručuje direktor firme.
Evropska unija već godinama u Srbiji to i radi. Do sada je, od 2001. godine, u razvoj ekonomije i konkurentnosti u Srbiji Evropska unija uložila više od 78 miliona evra.
Preko 95 hiljada malih i srednjih preduzeća u Srbiji finansirano je kroz programe EU.
Sredstva se koriste za projekte podrške konkurentnosti preduzeća i promociju izvoza, osiguravanje kredita i garancija za poboljšanje konkurentnosti i inovacije malih i srednjih preduzeća, povećanja broja radnih mesta, zaštitu konkurencije i zaštitu prava intelektualne svojine.
Projekti EU iz ovog sektora unapređuju konkurentnost srpskih preduzeća na tržištu Evropske unije sa preko 500 miliona potrošača.
Podrška Evropske unije sprovodi se u saradnji sa Vladom Srbije. Evropska unija je veći donator za razvoj Srbije od svih ostalih međunarodnih donatora zajedno. Donacije Evropske unije se koriste za razvoj Srbije.