Delegacija Evropske unije i Ambasada Francuske u Srbiji dodelili su nagrade najinovativnijim i najodrživijim opštinama i školama u Srbiji u okviru francusko-srpske platforme za saradnju na izazovima održivog grada „Ekoopština“ po treći put, a ovom prilikom obnovljen je Sporazum o saradnji kojim projekat nastavlja da bude deo incijative „Zelena agenda za Srbiju“.

Nagradni konkurs „Ekoopština“, namenjen svim srpskim opštinama, zamišljen je kao platforma za razmenu znanja i primera dobre prakse između francuskih i srpskih aktera uključenih u programe održivog razvoja gradova i opština u oblastima održivog upravijanja otpadom, održivog upravljanja vodama, održive urbane mobilnosti i energetske efikasnosti zgrada.

Posebnu potkategoriju konkursa čine „Zelene škole“, kategoriju koja je namenjena osnovnim i srednjim školama u Srbiji, a odnosi se na razvoj ekološke svesti i građanskog duha među mladima. Konkurs nagrađuje održive i inovativne inicijative koje su osmislili nastavnici i učenici u svrhu zaštite životne sredine. Ovo je treće izdanje konkursa „Ekoopština“, a ima za cilj da objedini aktere održivog razvoja – od predstavnika vlasti na centralnom i lokalnom nivou, do istraživačkih centara i univerzitete, do udruženja i preduzeća.

U kategoriji Zelene škole – Frankofonija nagrađena je Gimnazija iz Zaječara za projekat „Za čili“, a u kategoriji Zelene škole osnovna škola „Maršal Tito“ iz Kovačice za projekat „Alternativni izvori energije – energija biogasa“.

Za Održivo upravljanje otpadom nagrađena je opština Osečina i grad Novi Sad, dok su za Održivo upravljanje vodom nagrađeni opština Majdanpek i grad Leskovac. Kada je u pitanju Energetska efikasnost najodrživiji grad je Novi Sad i opština Sokobanja, dok su Bajina Bašta i Beograd pobednici u okviru kategorije Održiva urbana mobilnost. Više informacija dostupno je na platformi Ekoopštine.

Ambasador Francuske, Pjer Košar podsetio je na ulogu „Ekoopštine“ kao temelja francusko-srpske saradnje u oblasti održivog razvoja. U protekle tri godine, konkurs je omogućio da više od 800 državnih službenika iz Srbije razmenjuje iskustva sa francuskim stručnjacima, kako na seminarima, tako i tokom studijskih poseta za laureate. Takođe, istakao je entuzijazam učenika iz različitih škola u Srbiji koji su učestvovali na takmičenju u kategoriji „Zelena škola“. Ambasador je čestitao nagrađenim opštinama, gradovima i školama, uz zahvalnost članovima žirija i partnerima, koji su ključni za uspeh ove inicijative.

Ovom prilikom je obnovljen Sporazum o saradnji sa Delegacijom Evropske unije u Srbiji koji je omogućio proširenje projekta „Ekoopština” kao deo inicijative „Zelena agenda za Srbiju“. Ambasador Evropske unije Emanuele Žiofre ponovo je potvrdio zajedničku posvećenost jačanju saradnje između lokalnih samouprava, škola, naučne zajednice i institucija kako bi se izgradila održiva budućnost. Obnovljeno partnerstvo između inicijativa „Zelena agenda za Srbiju“ i „Ekoopština“ svedoči o ovoj nameri, dok se u potpunosti uklapa u okvir Zelenog dogovora za Evropu i ambicioznog Plana rasta za Zapadni Balkan, koji ima za cilj podršku regionu u sprovođenju ekoloških i ekonomskih reformi.

Sandra Dokić, Državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine, istakla je važnost jačanja kapaciteta jedinica lokalne samouprave, jer su upravo one mesto gde se najveći broj mera za zaštitu životne sredine realizuje.

Partneri inicijative „Ekoopština“, pored Delegacije Evropkse unije i Ambasade Francuske, su i Institut Veolia, Saint-Gobain, Veolia, Decathlon, Wiener Stadische, Fonroche lightning – BBA International, Nacionalna alijansa za lokalni ekonoski razvoj, Stalna konferencija gradova i opština.