Foto: FoNet
4. novembra je održana druga video konferencija između kontaktnih tačaka (videti Aneks) imenovanih posle sastanka lidera zemalja Zapadnog Balkana na balkanskoj izbegličkoj ruti 25. oktobra. Cilj konferencije je da se utvrde dalji koraci na osnovu sporazuma postignutog na tom sastanku i utvrđenih u izjavi lidera. Visoki zvaničnici iz zemalja i agencija koji su prisustvovali sastanku vodili su detaljne razgovore o odabranim prioritetnim akcijama navedenim u planu od 17 tačaka:
Tačke 5 i 6 iz saopštenja lidera koje se odnose na podršku i smeštaj izbeglica:
Grčka vlada je iznela nove podatke o planu za uspostavljanju 50,000 mesta za prijem u Grčkoj pre kraja godine, uključujući tu i 20,000 u porodicama domaćinima i smeštaju sa kontrolisanom kirijom, u saradnji sa UNHCR-om, čije je ostvarivanje već započeto.
Druge zemlje su raspravljale o napretku po planu o uspostavljanju dodatnih prihvatnih centara u kojima će moći da se ponudi dugotrajniji smeštaj, pokrenutim sa ciljem uvođenja dodatnih 50,000 prihvatnih centara duš zapadno-balkanske rute do kraja godine. Dok su radovi na ostvarivanju ovog plana i dalje u toku, juče su lideri prihvatili nove obaveze, između ostalog:
- Srbija će oformiti dodatnih 3,000 prihvatnih mesta pored 3,000 već obećanih prošle nedelje, navodeći da su radovi u toku
- Hrvatska namerava da uspostavi ukupno 5,000 mesta
- Slovenija je potvrdila da će organizovati 2,000 mesta
- Austrija je nagovestila da su radovi i razgovori o proširenju prihvatnih kapaciteta u toku
Zvaničnici Evropske komisije će posetiti glavne gradove ovih država u toku sledeće nedelje da bi razgovarali o potrebama i finansijskoj pomoći da bi se uspostavio brzi napredak na terenu ovim operacijama, uz punu podršku UNHCR-a. Zvaničnici će posetiti Zagreb 6. novembra i Ljubljanu 9. novembra.
Tačka 9 iz saopštenja lidera koja se odnosi na stalnu razmenu informacija:
Komisija je potvrdila da dnevna razmena informacija funkcioniše i zahvalila svim učesnicima na njihovoj posvećenosti ovoj važnoj aktivnosti. Da bi se još više olakšala razmena, Fronteks i nd EASO će obezbediti podršku za dnevnu koordinaciju pristiglih informacija, uspostavljajući tako obuku za kontaktne tačke svake zemlje. Novi sistem će takođe omogućiti automatsko dnevno izveštavanje i nedeljne analize.
Tačka 13 iz saopštenja lidera o upravljanju granicama:
Široka diskusija o različitim tačkama zaštite granice omogućila je razmenu informacija između zemalja i organizacijama, uključujući i sledeće ključne tačke:
- Slovenija je obavestila grupu o planiranom postavljanju 400 policajaca iz drugih država članica u Sloveniji. Trenutno je 33 policajaca raspoređeno u zemlji, još 40 policajaca će biti raspoređeno do kraja nedelje, a još 177 će stići u sledećih deset dana. Slovenija očekuje da će na terenu biti 250 policajaca do sredine novembra. Nekoliko kontaktnih tačaka ukazuje da će uskoro doći i do novih pojačanja.
- Fronteks i Komisija su insistirali na važnosti relevantnih zemalja koje su odgovorile na predložene operativne planove Fronteksa da omogući Fronteksu da rasporedi svoje timove do sredine novembra u Grčkoj i Hrvatskoj.
- Fronteks je obavestio grupu u porastu zajedničke morske operacije Posejdon u Grčkoj. Ukupno 256 stručnjaka Fronteksa nalazi se u Grčkoj kao deo operacije Posejdon, uz 35 stručnjaka na grčkim ostrvima koji pomažu u identifikaciji tražilaca azila na ključnim mestima, kao i planovima da 143 stručnjaka bude raspoređeno do kraja januara.
- Grčka, Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija i Albanija su obavestile učesnike o tekućim bilateralnim kontaktima koji se tiču jačanja upravljanja spoljnih kopnenih granica. Srbija i Hrvatska su iznele podatke o njihovim operativnim merama i saradnji na graničnim prelazima.
Grupa će se ponovo sastati 10. novembra na video konferenciji sledeće nedelje i nastaviti bilateralne kontakte za to vreme da bi se obezbedila puna komunikacija, koordinacija i saradnja oko priliva izbeglica i human odnos prema onima koji traže azil u Evropi.