Postizanje uravnoteženog i održivog razvoja graničnog regiona između Bugarske i Srbije kao dela evropskog prostora, cilj je Interreg – IPA programa prekogranične saradnje Bugarska-Srbija koji postoji od 2007, a koji je Odlukom o odobrenju Evropske komisije od 22. novembra 2022. godine otpočeo svoj novi ciklus za period 2021-2027.

U ovom periodu biće uloženo više od 38 miliona evra u razvoj prekograničnih oblasti i okruga u Srbiji (Bor, Zaječar, Pirot, Niš, Toplica, Jablanica i Pčinja) i u Bugarskoj (Vidin, Montana, Vraca, Pernik, Ćustendil i Sofija).

Najveći deo programskog budžeta, preko 23 miliona evra, usmeren je na ulaganja u integrisani teritorijalni razvoj sa fokusom na specifične potrebe regiona poput projekata integrisanog i inkluzivnog društvenog, ekonomskog i ekološkog lokalnog razvoja, projekata iz oblasti kulturnog i prirodnog nasleđa i održivog turizma u ruralnim oblastima.

 

Strateški projekat programa vezan je za pripremu stanovništva za savremeni odgovor na katastrofe, požare i poplave. Više od 8 miliona evra biće uloženo u obuku drugih stručnih timova i volontera, razmenu iskustava, jačanje institucionalnih kapaciteta i isporuku specijalne opreme za regionalna odeljenja GD „Protivpožarna bezbednost i zaštita stanovništva“ Ministarstva unutrašnjih poslova Bugarske, kao i Sektora za vanredne situacije MUP Srbije. 17% ukupnog budžeta programa namenjeno je za podršku malim i srednjim preduzećima u aktivnostima na unapređenju održivog rasta i konkurentnosti preduzeća i pristupu novim radnim mestima u okviru prioriteta 1.

Dosadašnja  iskustva iz sprovođenja Interreg – IPA programa prekogranične saradnje Bugarska-Srbija 2014-2020. pokazuju u kojoj meri su prekogranične inicijative dovele do jačanja kapaciteta i unapređenja lokalnih zajednica u pograničnim okruzima. Razvoj održivog turizma ruralnih oblasti kao jedan od specifičnih ciljeva Programa ostvaren je  na Staroj planini, gde je u selu Dojkinci obnovljena stara granična karaula prenamenjena u edukativni planinski kamp za učenje u prirodi.

 

U partnerstvu Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu, Balkanske agencije za održivi razvoj iz Pernika i tamošnjeg sportskog kluba „Kaloyan – Ladimex“, realizovan je projekat „Adaptivna fizička aktivnost i sport – Mladi za mlade“. Ovim projektom, mladi sa invaliditetom iz Pernika i Niša, posebno oni sa poremećajima motorike, osobe sa cerebralnom paralizom, kvadriplegijom, paraplegijom i oštećenim vidom, dobili su mogućnost funkcionalnog fizičkog treninga, kardio fitnes treninga i plivanja. Istovremeno, mladi nezaposleni treneri dobili su šansu da se obuče za specjalizovane APAS instruktore podržavajući mlade ljude sa invaliditetom u njihovoj socijalnoj integraciji.

Saradnja prekograničnih okruga Srbije i Bugarske kroz novi poziv Interreg VI-A IPA Bugarska – Srbija 2021 – 2027 stvara nove šanse za saradnju i bolje povezivanje ključnih aktera ovog regiona i njegovu bolju zajedničku budućnost i prosperitet.