Lansiranjem Galilea 9 i 10 na raketi Sojuz iz svemirske luke u Francuskoj Gvajani 11. septembra u 02.08 po srednjem griničkom vremenu, evropski satelitski sistem za navigaciju je korak bliže kompletnoj realizaciji.
Sve faze poletanja rakete Sojuz su protekle prema planu, a sateliti su se uspešno odvojili od trećeg stepena, Fregata, tri sata i 48 minuta nakon poletanja, na visini od skoro 23.500 kilometara. „Raspoređivanje satelita u okviru evropskog sistema Galileo se odvija sve brže,” kaže Jan Verner, generalni direktor Evropske svemirske agencije.
„Kontinuiranim povećanjem broja satelita u svemiru, a zajedno sa našim zemaljskim stanicama, Galileo će uskoro naći globalnu primenu. Bliži se dan punog operativnog kapaciteta Galilea. Biće to veliki dan za Evropu.“
Do kraja godine se planira lansiranje još dva satelita u okviru Galilea. Sateliti su prošli testiranje u Evropskom centru za svemirska istraživanja i tehnologije u Nordvijku u Holandiji, a trenutno se odvija testiranje još dva satelita.
U kompaniji OHB u Bremenu u Nemačkoj, trenutno se proizvodi još satelita koji su deo konstelacije Galileo, dok procenu navigacionih kapaciteta vrši kompanija Surrey Satellite Technology Ltd iz Ujedinjenog Kraljevstva. „Proizvodnja satelita je dobila ujednačen ritam,” kaže Didije Fevr, direktor projekta Galileo pri Evropskoj svemirskoj agenciji. „Rezultati testiranja su više nego pozitivni, uključujući zemaljske testove.”
„I dok nastavljamo sa postavljanjem preostalih satelita u konstelaciji Galileo, uz korišćenje potencijala EGNOS-a – evropskog servisa za geostacionarno pokrivanje navigacije – Evropska svemirska agencija ima još planova za budućnost.”
„Zajedno sa Evropskom komisijom radimo na tehničkim aspektima Galilea kako bismo osigurali da bude funkcionalan „zauvek” – da obezbedimo kontinuitet njegovog rada na dugoročnom planu kako bi učinak parirao drugim globalnim sistemima za navigaciju.”
Kapacitet sistema Galileo će naredne godine biti unapređen, uvođenjem novog prilagođenog uređaja za lansiranje pod nazivom Arian 5, koji će udvostručiti broj satelita koje je moguće odjednom lansirati u orbitu.
Galileo je globalni satelitski navigacioni sistem Evropske unije. Kada bude završen, činiće ga 30 satelita i njihova infrastruktura na zemlji. Osmišljavanje, razvoj kao i fazu provere valjanosti je sprovela Evropska svemirska agencija, a program su zajednički finansirale Agencija i Evropska komisija. Ova faza je rezultirala malom konstelacijom od četiri satelita i segmentom malog obima čija je uloga bila da oceni valjanost čitavog koncepta. Fazu potpune operativne sposobnosti je u celosti finansirala Evropska komisija. Komisija i Agencija su potpisale sporazum o delegiranju nadležnosti prema kom ESA postupa u ime Komisije kao agent za dizajn i nabavku.
Evropska svemirska agencija
Ovo je međuvladina organizacija, uspostavljena 1975, čiji je zadatak da osmisli razvoj evropske aktivnosti u sektoru svemira i osigura da investicije u svemir donesu korist Evropljanima i ostatku sveta.
Agencija ima 20 članica od kojih su 18 zemlje EU: Austrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Irska, Italija, Luksemburg, Holandija, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Španija, Švedska, Švajcarska i Velika Britanija.
Još dve zemlje EU, Mađarska i Estonija, potpisale su sporazume o pristupanju Agenciji te će uskoro postati i njene članice. ESA ostvaruje zvaničnu saradnju sa još sedam članica EU. Sporazumom o saradnji, u programima Agencije učestvuje i Kanada. ESA sarađuje sa EU i na sprovođenju programa Galileo i Kopernikus.
Koordinacijom finansijskih i intelektualnih resursa svojih članica, ESA može da sprovodi programe i aktivnosti koje prevazilaze mogućnosti bilo koje evropske države pojedinačno. ESA razvija uređaje za lansiranje, svemirske letilice i objekte na zemlji koji su Evropi neophodni kako bi zadržala lidersku poziciju u sektoru svemira. ESA sada razvija i lansira satelite za nadzor nad Zemljom, navigaciju, telekomunikacije i astronomska istraživanja, šalje sonde u udaljene delove Sunčevog sistema i sarađuje sa drugima u oblasti ljudskog istraživanja svemira.