Svetski dan Roma ustanovljen je 1990. godine u poljskom gradu Serocku, u znak sećanja na Prvi međunarodni kongres Roma koji je održan u Londonu od 04. do 08. aprila 1971. godine. Na prvom internacionalnom okupljanju predstavnika romske zajednice iz četrnaest zemalja sveta usvojen je međunarodni naziv Rom, što na romskom znači čovek, a za himnu je izabrana pesma „Đelem, đelem”, što prevedeno na srpski jezik znači „Išao sam, išao”. Takođe, doneta je odluka da romsku zastavu čini plavo-zelena dvobojnica sa crvenim točkom u sredini. Plava boja je simbol neba, slobode i bezgraničnog prostranstva, zelena predstavlja travu, put, život obeležen putovanjima, dok crveni točak označava simbol stalnog kretanja.
Romska zajednica predstavlja najveću etničku manjinu u Evropi, gde živi između 10 i 12 miliona Roma i Romkinja, od kojih više od šest miliona živi u EU. Prema popisu stanovništva koji je u Srbiji sproveden 2022. godine, 131,936 osobe izjasnile su se kao pripadnici romske nacionalne manjine.
U saradnji sa Evropskim romskim institutom za umetnost i kulturu (ERIAC Srbija), u Evropskoj kući u Beogradu, 8. aprila od 18č, biće održana panel diskusija na temu „Značaj kulture za romsku zajednicu u Srbiji“, nakon čega će biti prikazan film Skupljači perja (1967), u režiji Aleksandra Saše Petrovića. Teme panela su romska umetnost, muzika i tradicija kao deo romskog identiteta i romskog doprinosa kulturi Evrope, kao i romska kultura u mejnstrim medijima i kinematografiji – stereotipi i kulturna aproprijacija.
U panelu učestvuju Zejna, poznata srpska pevačica romskog porekla, zatim predstavnik/ca instituta ERIAC Srbija, dok je moderator Ivan Jevtović, poznati srpski glumac i glasni zagovornik prava Roma, koji u svojim javnim nastupima već dugi niz godina promoviše romsku kulturu. Jevtovićeva duboka lična povezanost sa romskom zajednicom, u kombinaciji sa njegovim umetničkim iskustvom, postavlja ga na jedinstven način da vodi ovu važnu diskusiju.
U Evropskoj kući u Nišu, 7. aprila od 12.30 do 13.30, biće predstavljena dva izdanja YuRom Centra iz Niša, „Zajde Badže, romsko kultno mesto“ i „Urbani rudari – analiza uticaja politika na radno pravni status individualnih sakupljača sekundarnih sirovina u Srbiji“. U razgovoru učestvuju prof. dr Dragoljub Đorđević, prof. dr Dragan Todorović i Osman Balić.
Evropska kuća u Novom Sadu istim povodom organizuje „Promociju zbirke poezije Ištvana Farkaša, Uspavanka za avgust“, koja će biti održana 8. aprila u 18h u knjižari Bulevar Books. Tokom promocije, Ištvan Farkaš, volonter, aktivista i pesnik iz Novog Sada, predstaviće svoju novu knjigu. Ištvan je do sada objavio tri zbirke pesama: „Obračun”, „Iz utrobe” i „Večernje brojanice”, a takođe je i autor prevoda monografije Jožefa Feketea „Djulafalva–Telečka” sa mađarskog na srpski jezik.
Uspavanka za avgust je zbirka poezije koja nosi refleksiju o Farkaševom književnom i aktivističkom angažmanu u oblasti socijalne pravde sa posebnim akcentom na romska pitanja. Na promociji će učestvovati i Nika Jasna Đukić, recenzentkinja knjige i pisac Aleksandar Jocić kao gosti. Ištvan Farkaš je takođe i sakupljač sekundarnih sirovina, prodavac časopisa Lice ulice. Događaj moderira Jelena Anđelovski iz Evropske kuće Novi Sad.
Evropska unija je najveći i najvažniji donator i partner u sektoru društvene inkluzije u kom se trenutno sprovode projekti čija je vrednost 30 miliona evra. Kroz različite projekte, obezbeđena je pravna pomoć kroz koju je omogućeno da se poveća broj upisanih u matičnu knjigu rođenih, više od 2,000 osoba u poslednjih pet godina. Kroz programe podrške obrazovanju svake godine dodeljuje se 2.000 stipendija romskim učenicima, čime se stvaraju uslovi za njihovu izvesniju budućnost. Značajna sredstva uložena su i u formiranje 30 mobilnih jedinica koje pružaju pomoć na terenu, a u čijem sastavu se nalaze pedagoški asistenti, zdravstveni medijatori, koordinatori za Rome i stručnjaci iz centara za socijalni rad. Kroz program Podrška EU socijalnom stanovanju i aktivnoj inkluziji (EU SHAI), 177 romskih porodica u 16 gradova i opština dobilo je krov nad glavom i pomoć u finansijskom osamostaljivanju.