Stručno obrazovanje mora da bude prilagođeno potrebama tržišta rada, a treba imati hrabrosti da se prekine ono što ne funkcioniše u obrazovnom sistemu, ocenili su učesnici regionalnog foruma u okviru Torino procesa 2016/17, u organizaciji Evropske fondacije za obuku (ETF).
Direktorka ETF Madlen Serban je rekla da treba imati hrabrosti da svi odgovorni zajedno prekinu ono što ne funkcioniše i da kažu političarima da neka politika ne valja. ,,Ovo nije samo još jedna konferencija, već deo putovanja u budućnost’’, rekla je ona i dodala da se mora raditi na tome da obrazovni sistem bude prilagodljiv potrebama tržišta. Moramo da budemo sposobni da prepoznamo domaće talente, rekla je Serban i kao jedan od problema izdvojila nezaposlenost mladih.
Stanje ljudskog kapitala i njegova dinamika su među glavnim pokretačima rasta u regionu, a ključna stvar u maksimalnom ostvarivanju perspektiva je veza između obrazovanja, odnosno unapređivanje veština radnika, i potreba tržišta rada, izjavio je šef delegacije Evropske unije Majkl Davenport. ,,U Srbiji je povećan rast i mislim da će se taj trend održati u sledećih nekoliko godina, ali to mora da prati efikasni razvoj ciljnih veština da ne bi došlo do nedostatka obučene radne snage’’, rekao je Davenport. On je dodao da mora da postoji zajednička odgovornost državnog i privatnog sektora da bi se obezbedio sistem obrazovanja i obuke koji može da zadovolji potrebe tržišta rada. Cilj podrške EU Srbiji i drugim zemljama regiona je da se razviju bolje veštine koje mogu da održe i unaprede privredni rast, rekao je Davenport.
Državni sekretar ministarstva prosvete Gordana Predić je ocenila da ovaj regionalni forum treba da doprinese rešavanju problema kakav je nezaposlenost mladih. ,,Srbija pridaje veliki značaj razvoju stručnog obrazovanja koji u značajnoj meri može doprineti privrednom rastu, a razvoj obrazovanja koje će zadovoljiti tržište rada je jedan od prioritenih ciljeva vlade’’, rekla je ona.
,,Jedan od ključnih izazova u regionu Zapadnog Balkana je nezaposlenost mladih i prema tom indikatoru stanje u regionu je gore nego u EU’’, rekao je Kiril Kirijakov iz Generalne direkcije Evropske komisije za zapošljavanje, navodeći da je u Crnoj Gori stopa nezaposlenosti mladih dva puta viša nego u EU, a u BiH čak tri puta. Drugi izazov je digitalna transformacija privrede, zbog čega 40 odsto poslodavaca u EU ne može da nađe radnike određenih profila.
Kirijakov je rekao da obrazovanje i stručna obuka treba da budu prilagođeniji potrebama, dodajući da ljudi stiču znanja i van sistema obrazovanja, što se često ne prepoznaje kao stepen stručnosti.