Posmatranje ptica, hobi koji postoji već više od jednog veka, postaje sve popularniji širom sveta, pa i u Srbiji. U organizovanim izletima Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) svake godine na različitim lokacijama širom Srbije učestvuje više stotina ljudi. Ova aktivnost, međutim, nije samo prilika za uživanje u prirodi, već i važan segment u podizanju svesti o potrebi očuvanja prirodnih staništa i zaštite ugroženih vrsta ptica.
Ptice selice suočavaju se s brojnim pretnjama, uključujući klimatske promene, gubitak staništa i smrt zbog elektrokucije, kolizija, lova i nelegalnog hvatanja. Fokus ovogodišnjeg Evropskog vikenda posmatranja ptica bila vlažna staništa koja su od ključne važnosti za ptice, ali i za očuvanje biodiverziteta i zdravlje životne sredine.
„Ove godine, nažalost, suočili smo se sa sušama i visokim temperaturama koje su drastično ugrozile vlažna staništa, a time i mnoge vrste ptica“, izjavio je Vilmoš Barkoci, ornitolog iz DZPPS-a.
U tom svetlu, ove godine počeo je važan prekogranični projekat u saradnji DZPPS-a i Mađarskog društva za zaštitu ptica i prirode (MME/BirdLife Hungary), koji ima za cilj očuvanje ugroženih vrsta ptica i njihovih staništa u prekograničnom regionu. Projekat, koji traje od juna 2024. do novembra 2025. godine, podržan je sredstvima Evropske unije kroz prekogranični program Mađarska-Srbija.
Sistematska zaštita ptica
Tokom trajanja projekta, volonteri će učestvovati u terenskim istraživanjima koja uključuju popis gnezda belih roda, prikupljanje podataka o električnim stubovima koji predstavljaju opasnost za ptice, kao i istraživanje ptica močvarnih staništa. Poseban segment istraživanja fokusiraće se na razvijanju zaštitnih mehanizama, poput ogradica za gnezda ugroženih vrsta koje se gnezde na zemlji, kako bi se smanjila opasnost od predatora.
Jedan od ključnih ciljeva ovog projekta jeste prikupljanje podataka o statusu zaštićenih vrsta i staništa u pograničnom regionu Mađarske i Srbije, koji će biti obuhvaćeni u sveobuhvatnom dokumentu. Ovaj dokument će sadržati predloge za rešenja problema i smernice za buduću zaštitu ptica, pružajući neprocenjivu podršku organizacijama koje se bave zaštitom prirode.
Zajednička borba za zaštitu prirode
Ekološki uslovi u severnoj Srbiji i južnoj Mađarskoj su slični, a pretnje s kojima se ptice suočavaju jednako su ozbiljne u obe zemlje. Zbog toga su zajedničke akcije i razmena znanja između dve organizacije ključne za uspeh ovog projekta. Kroz zajedničke terenske akcije, Mađarsko društvo će preneti svoje višedecenijsko iskustvo u sprovođenju mera zaštite, posebno u oblastima poput restauracije staništa i očuvanja ugroženih vrsta, kao što je orao krstaš, simbol Republike Srbije.
„Mađarska se ovim aktivnostima bavi više od pola veka, dok kod nas tek sada započinjemo s nekim od ovih ključnih aktivnosti“, ističu iz DZPPS-a, naglašavajući značaj ovog projekta za Srbiju. Na primer, restauracija staništa uz korišćenje vodenih bivola u Srbiji se tek razvija, dok je u Mađarskoj ova praksa prisutna više od 20 godina.
Postoji mnogo praksi u kojima Srbija može da se ugleda na članice Evropske unije u pogledu zaštite ptica i prirode, a ovakvi projekti predstavljaju korak napred.
Ukupan budžet projekta iznosi 158.508 evra, a rezultati ovog istraživanja i aktivnosti biće ključni za buduće napore u zaštiti prirode u regionu.
Projekat koji sprovode DZPPS i MME/BirdLife Hungary predstavlja važan korak ka održivom korišćenju prirodnih resursa i zaštiti ptica u regionu. Kroz zajedničke napore, razmenu znanja i uključivanje volontera, ovaj prekogranični projekat će doneti konkretna rešenja za očuvanje ugroženih vrsta i njihovih staništa, istovremeno podižući svest o potrebi za hitnom akcijom u zaštiti prirode u Srbiji.